לימודי סטטיסטיקה באוניברסיטה העברית

באוניברסיטה העברית תוכלו לבחור במסלול מיוחד של סטטיסטיקה לבוגרי מדעי המחשב ולתלמידי מתמטיקה "חישוביות סטטיסטית הסקית" (חס"ה). בתכנית זו תוכלו להמשיך ללמוד אודות הסתברות וסטטיסטיקה, ולהמשיך גם לתואר שני בסטטיסטיקה ללא צורך בהשלמות נוספות.

בעמוד זה נרכז את כל הפרטים על לימודי סטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, בקמפוס הר הצופים. באוניברסיטה העברית לא רק מעבירים לכם חומר מסוכם על לימודי סטטיסטיקה, אלא מלמדים אתכם לחשוב בצורה שונה, ולהשתמש בכלים מעשיים כדי לנצל את הכוח המיחשובי ולנתח ביעילות מערכות מורכבות שונות. מערכות אלו נמצאות בתנאי אי ודאות, וכדי לקבל החלטות שונות, למשל בתחום מחקרי כלשהו, יש צורך לאסוף את הנתונים ולנתחם בצורה סטטיסטית לוגית. על ידי שימוש בסטטיסטיקה אנו מבינים כיצד עובד עקרון ההסתברות, ועל פיו אנו לומדים לנתח ביעילות את הנתונים, ולהגיע לחקר ביצועים לעזרת תחומים כמו רפואה, מחשבים, ביולוגיה, פיסיקה, כלכלה, פסיכולוגיה ועוד.

מה קורה בתואר בסטטיסטיקה?

בשנה הראשונה לומדים במסלול דו חוגי בלבד, כאשר החל מהשנה השנייה אפשר לעבור למסלול בלעדי בסטטיסטיקה, לאנשים שאוהבים במיוחד מספרים. באופן כללי, כדי ללמוד במחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית יש צורך בידע מתמטי קודם רחב יחסית. ללא ידע זה לא רק שלא תתקבלו, אלא תתקשו במטלות של התואר. בסוף השנה הראשונה תאלצו לעבור את מבחני החובה בקורסים כגון חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי לכלכלנים ולסטטיסטיקאים. לשם כך על המועמדים ללמוד בהיקף של 5 יחידות במתמטיקה עם ציון בגרות בהתאם. מי שאין לו את הנתונים הללו יצטרך להשלים את החומר לפני תחילת הסמסטר.

פיתוח קריירה בסטטיסטיקה

לאחר תואר מהאוניברסיטה העברית בירושלים בסטטיסטיקה תוכלו לעבור בקלות ראיונות עבודה במגוון מוסדות פרטיים וציבוריים, ביניהם בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בבנקים, בהיי טק, בחברות ממשלתיות ובתעשיות כמו ביולוגיה או פיזיקה.

תואר שני בסטטיסטיקה

באוניברסיטה העברית ישנן חמש מגמות שונות ללימודי סטטיסטיקה:
שיטות סטטיסטיות – הכשרה בפיתוח שיטות הסקה סטטיסטיות, לצרכים מעשיים במחקר וביישומים אחרים. הוראת השיטות במגמה זו מבוססת על פיתוח מתמטי, ומודגשת בה תכלית השיטות ויישומן.
חקר ביצועים – הכשרה של חוקרי ביצועים וחוקרים בתחום חקר הביצועים, שיעסקו בפיתוח, ניתוח והסקת מסקנות ממודלים מתמטיים עבור אוסף מגוון של בעיות בהקצאת משאבים תחת אילוצים שונים. התחום מחולק לשני חלקים עיקריים: הסתברות יישומית ומודלים דטרמיניסטיים.
ביוסטטיסטיקה – כאן תלמדו יחד עם בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה הנמצא בעין-כרם, ותתמקדו על שיטות סטטיסטיות הקשורים למחקר הרפואי. תחומים אלה כוללים ניסויים קליניים ואפידמיולוגיה.
סטטיסטיקה רשמית – בוגרים מחלקה זו יוכלו לעבוד ב"לשכה המרכזית לסטטיסטיקה" (למ"ס) ובמוסדות ציבור אחרים. במסגרת הלימודים ניתן לעבוד בלמ"ס. עם סיום העבודה יהא על הסטודנט לכתוב דו"ח מסכם של עבודתו ולהגישו ללמ"ס ולאוניברסיטה.
סטטיסטיקה מתמטית והסתברות – לימודים המתבצעים במסגרת הפקולטה למדעי הטבע שם מכשירים חוקרים שיעסקו בעיקר בפיתוחים תיאורטיים. הלימודים במגמה מתקיימים במסלול המחקרי בלבד.

תנאי קבלה

בוגר בחוג לסטטיסטיקה בציון של 75 לפחות ובחוג השני 65 לפחות. בוגרי חוגים אחרים יוכלו להתקבל לאחר דיון אישי וידרשו להשלים קורסים שונים.