לימודי מדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים

ללמוד מדעי המחשב אצל המומחים

האוניברסיטה העברית בירושלים היא שם דבר בארץ ובעולם, מאז נוסדה ב- 1925 האוניברסיטה אינה קופאת על שמריה, מידי שנה נפתחות מעבדות משוכללות ומתקיימים מחקרים חדשים, באוניברסיטה לומדים כיום יותר מ- 23,000 סטודנטים. תכניות הלימודים של מדעי המחשב לתואר ראשון נלמדות בבית הספר להנדסה ולמדעי המחשב. בנוסף 'למדעי המחשב' קיימות תכניות נוספות הנלמדות בתחום זה והן: 'חטיבת לימודים במדעי המחשב', 'הנדסת מחשבים', 'הנדסת מחשבים בהתמחות מיקרואלקטרוניקה ופיסיקה יישומית', 'מדעי המחשב וביולוגיה חישובית' הבוגרים בכל התוכניות הנ"ל יכולים להמשיך לתארים מתקדמים.

מהות המסלול

הלימודים לתואר ראשון במדעי המחשב B.Sc נמשכים שלש שנים בהם לומדים הסטודנטים את הבסיס בתורת המחשבים באורח מעמיק באופן תיאורטי, בשילוב עם יישומים פרקטיים נרחבים ומעמיקים במעבדות. בדרך זו הסטודנטים רוכשים ניסיון מעשי משמעותי בכל הקשור לתכנון ובניית תוכנות ולפיתוח דרך חשיבה אנליטית ומובנית. תכנית לימודי מדעי המחשב מורכבת מקורסים במתמטיקה, אלגוריתמים, סיבוכיות חישובית, מערכות הפעלה, רשתות, מערכות של מסדי נתונים, מערכות מבוזרות ועוד. בנוסף התכנית כוללת קורסים לבחירה בם אפשר להעמיק בנושאים ספציפיים המעניינים את הסטודנט כגון: בינה מלאכותית, תכנון וייצור, אנליזה נומרית, למידה חישובית, עיבוד אותות או תמונות, גרפיקה ממוחשבת ועוד קורסים ייחודיים ורבים אחרים.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

את הלימודים לתואר הראשון במדעי המחשב של האוניברסיטה העברית ירושלים, ניתן לעשות גם במסלול מורחב חד חוגי בו מעמיקים בחלק העיוני והמעשי וההרחבה ניתנת על ידי קורסי הבחירה. בתוכנית זאת הסטודנטים ילמדו את מקצוע המתמטיקה בצורה יסודית ומעמיקה שתבנה להם את הבסיס לפיתוח המחשבה האנליטית, הידע הנרכש מהלימוד במסלול החד חוגי מאפשר התפתחות הסטודנטים לכיווני ידע שונים.
במסלול הדו חוגי הגיוון הוא רחב ואפשר לבחור שילובים מהעולם האקדמי או מתחומים הקשורים ישירות לתעשייה, הצירוף של מדעי המחשב הוא אידיאלי לכל תחום, מעשיר, מגוון, מאתגר ומאפשר בחירות נרחבות יותר בסיום הלימודים בשוק העבודה.

מרצים

המרצים ללימודי מדעי המחשב הינם מהשורה הראשונה בארץ בשטח מדעי המחשב ומחקרו הרי לכם רשימה קצרה של חלק מהם: פרופ' אהרון אגרנט, פרופ' דורית אהרונוב, פרופ' יאיר ברטל, פרופ' כתריאל בארי, פרופ' דרור פייטלסון, פרופ, יורי פלדמן, פרופ' מיכאל בן אור, ד"ר שרה כהן, ד"ר רענן פטאל, פרופ ניר פרידמן, פרופ' לאו יוסקוביץ, ד"ר גיא קינדלר, ד"ר דוד חי, ד"ר דן מרום, ד"ר יעקב נחמיאס, פרופ' דניאל לישצינסקי, פרופ' נועם ניסן, ד"ר אוריאל לוי, פרופ' אורנה קופרמן ועוד

תנאי קבלה

תנאי הקבלה במסלול מדעי המחשב של האוניברסיטה העברית בירושלים הינם: תעודת בגרות בציון ממוצע של 11.25 נקודות, ציון פסיכומטרי 740 נקודות ומעלה. מעומדים בני 30+ יכולים להתקבל ללא בגרות, אך רק בתנאי שבמבחן הפסיכומטרי הם קבלו מ- 650 נקודות ומעלה, כמובן שגם הרמה בעברית והרמה אנגלית נבדקות בקבלה למסלול לימודים זה.

עלויות ומלגות

שכר הלימודים באוניברסיטה העברית בירושלים הינו השכר האוניברסיטאי הרגיל 12,866 ₪ לשנה. מלגות על בסיס מצוינות מתקבלות מ'קרן השפע למצטיינים' והן עומדות על סך 7,000 $ לשנה. מלגות מטעמים של קשיים כלכלים ניתנות גם הן על ידי האוניברסיטה העברית בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידה. אפשרות נוספת לעזרה לסטודנטים היא קבלת הלוואה למימון הלימודים בתנאים נוחים, כל בקשה הן למלגה והן להלוואה נבדקת לגופה. סכום המלגה המקסימאלי הוא בגובה 50% משכר הלימוד וסכום המלגה המינימאלי הוא בגובה 15% מהשכר. אינפורמציה נוספת על מלגות אחרות ומלגות מקרנות חיצוניות ניתן לראות באתר האוניברסיטה.