לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב

לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א נותנים לך יותר

אוניברסיטת תל אביב שממוקמת בצפון תל אביב, בשכונת רמת אביב, היא המוסד האקדמי הגדול ביותר בישראל ונחשבת למובילה במגוון תחומי אקדמיה. האוניברסיטה משרתת כ-30,000 סטודנטים במגוון עצום של מחלקות ומסלולי לימודים, כאשר הקמפוס הנרחב שלה מציע מרחבים ירוקים, קרבה לעורקי תחבורה ראשיים, כולל רכבת וכמובן את מגוון היתרונות האינסופי של העיר תל אביב.

לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב מתקיימים במסגרת ביה"ס לעבודה סוציאלית על שם בוב שאפל, שהחל לפעול משנת 1969/70. ביה"ס מציע תכניות לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון וכן לתואר שני ודוקטורט.

מהות המסלול

מסלול לימודי עבודה סוציאלית הוא חד חוגי ונמשך 3 שנים שבהן קורסים עיוניים רבים וגם ניתן דגש רחב על לימודים מעשיים ופרקטיים, במסגרת שירותי רווחה שונים ומגוון לימודי שדה. תכנית לימודי עבודה סוציאלית בת"א היא מקיפה מאוד וכוללת קורסים במדעי החברה והרוח, סטטיסטיקה, מדיניות חברתית, היבטים משפטיים, שיטות התערבות ועוד.

חלק מהקורסים העיוניים והתיאורטיים הנלמדים הם: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מבואות ויסודות של עבודה סוציאלית, חברה בישראל, מדיניות ובעיות פרט בחברה.
הקורסים המעשיים מקנים כלים להתערבות ועבודה ממשית בתור עובדים סוציאליים, לצד ההכשרה המעשית שהולכת וגוברת עם ההתקדמות בלימודים, הסטודנטים מקבלים מגוון עשיר של כלים לעיסוק בתחום.

מטרות ויתרונות המסלול

לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון מעניקים לבוגרים רישוי לעבוד בתור עובדים סוציאליים במגוון מערכות רווחה בישראל וכן מאפשרים להם להמשיך ללימודים מתקדמים בתחום למטרות עבודה או מחקר.

היתרונות של לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב הם: לימודים ברמה אקדמית גבוהה במוסד הגדול בישראל, סביבת לימודים ירוקה ועשירה ביותר, קרבה לעושר התרבותי והחברתי של ת"א, סגל איכותי ומגוון מתחומים מעשיים ומחקריים שונים.

תנאי קבלה

מועמדים למסלול לימודי עבודה סוציאלית צריכים לעמוד בתנאי קבלה לאוניברסיטת תל אביב ובתנאי הקבלה הספציפיים לחוג מבחינת האוניברסיטה. תנאי הקבלה הם בגרות מלאה – כולל 3 יח' מתמטיקה בציון 55 לפחות, 4 יח' אנגלית בציון 55 לפחות, מקצוע מוגבר ובגרות אחת לפחות במקצוע כללי, ציון במבחן פסיכומטרי, ידיעת אנגלית (פסיכומטרי או מבחן מיון).

מבחינת תנאי קבלה ספציפיים לחוג לימודי עבודה סוציאלית יש להשיג ציון התאמה של לפחות 597 נקודות לשנה"ל 2010-2011 (שילוב של בגרות ופסיכומטרי) או ציון פסיכומטרי של 728 ללא קשר לממוצע הבגרות.

מרצים

סגל ההוראה בחוג לימודי עבודה סוציאלית בת"א כולל מרצים מהאוניברסיטה עצמה וכן מרצים מן החוץ שמציעים ידע מעשי יותר במגוון תחומים רלבנטיים לעבודה הסוציאלית. ראש ביה"ס לעבודה סוציאלית היא פרופ' ריקי סויה וראש תכנית לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון היא פרופ' עידית וייס-גל.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי ועומד על 9,521 ש"ח לשנה"ל 2010-2011. מלגות עבור לימודי עבודה סוציאלית יכולות להיות מלגות כלליות של קרנות וגופים חיצוניים וגם מלגות הצטיינות של האוניברסיטה, למשל לבעלי פסיכומטרי מעל 690. לגבי לימודי עבודה סוציאלית ישנם מלגות סיוע ספציפיות לאוניברסיטה כגון מלגות סיוע כלכלי, מלגה לתחום הזקנה, מלגות לתחום גרונטולוגיה, ההתנדבות, פנימיות, טיפול בילדים וקשישים, אובדן ושכול, קהילה ואנשים במצוקה ועוד.