לימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב

אחד מבתי הספר הטובים ללימודי סביבה נמצא באוניברסיטת תל אביב ונקרא פורטר. מוסד זה נמצא בחזית המחקר הסביבתי בארץ, ומאפשר ללמוד השכלה סביבתית רב תחומית. בתואר תלמדו אודות קידום מחקר סביבתי, יצירת מדיניות סביבתית בארגונים, עבודה בגופים של איכות הסביבה, כניסה למערכת החינוך ולימוד על פי עקרונות מנחים של פיתוח בר-קיימא, פיתוח טכנולוגיות סביבתיות וחקירה של נושאים אקולוגיים כמו התחממות כדוה"א ושינויי האקלים.

מהם היתרונות של לימודי סביבה בתל אביב

באוניברסיטת תל אביב תחשפו למחקר אינטרדיסציפלינרי המשלב את כל הפקולטות, וכן תלמד על טכנולוגיות סביבתיות, גישות סביבתיות ושיטות מחקר עדכניות. בפקולטה תמצאו מגוון של מלגות שיאפשרו לכם להתמחות בפרוייקטים שונים בארגונים סביבתיים, ותעבדו במכוני מחקר סביבתיים שעוזרים לכולנו. אם מעניין אתכם עבודה עם חו"ל, בלימודי סביבה תמצאו מגוון שיתופי פעולה ייחודיים בינלאומיים עם מוסדות אקדמיים וגורמים ממשלתיים: אוניברסיטת אוקספורד, קיימברידג', אימפיריאל קולג' ועוד.

מה לומדים בתואר?

בין הקורסים השונים במהלך לימודי הסביבה תחקרו נושאים כגון תחרות על משאבי סביבה, השפעת הסביבה על בריאות האדם, גידול אוכלוסיית האדם, השפעה על מקבלי החלטות והציבור, יחסי הגומלין שבין הסביבה לבריאות ועוד. בשנים האחרונות חלה הדרדרות גלובלית בכל תחומי הסביבה, הדלדלו מצבורי אנרגיה, מים וקרקע, ונפגעו משאבים שונים שלעולם לא יחזרו למצב הקודם. בעקבות זיהום האדם אומות רבות הבינו את החשיבות של שיפור מצב הסביבה, וכך נוצרו תוכניות להכשרת יועצים סביבתיים ואנשים שמקדישים את חייהם לשיפור המצב. בין נושאי הלימוד תוכלו לצפות במגוון קורסים באדריכלות ירוקה, אנרגיה חלופית, טיפול בשפכים, אקולוגיה, תהליכי קבלת החלטות ותכנון.

כדי ללמוד לעומק על נושאים סביבתיים יש צורך ברקע עשיר של נושאים אקולוגיים, תהליכים פיזיים, פיסיקליים, כימיים וביולוגים, טבעיים ומעשי ידי אדם ותהליכים סוציולוגיים וכלכליים, אשר כולם משפיעים על הסביבה. גם מחקרים על אוכלוסיית בני האדם, רמת חייהם ואורח חייהם משפיעים על ההבנה של המצב. זהו אחד היתרונות הבולטים של התוכנית – שהיא מכשירה בוגרים סביבתיים רב תחומיים.

ביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר

בית הספר הוקם באוניברסיטת תל אביב בשנת 2000, ומאז מקיים מחקר והוראה חשובים ומרכזיים בתחומי הסביבה בארץ. למרכז יש גם מקום חשוב מאוד בהעלאת נושאי הסביבה לסדר היום ולשיח הציבורי. בפקולטה תפגשו חוקרים שונים שעושים מאמצים לשיפור המצב, ותשתתפו בשיתופי פעולה, לעתים בינלאומיים, שצצים בכל שנה יותר ויותר. ב2008 החליטו לבנות בניין חדש לבית הספר, שבתכנונו ישאפו לבניין ירוק עם 0 אחוז פליטות פחמן. זהו הבניין הירוק הראשון באוני' תל אביב, ואחד מהראשונים בארץ. בבניין ישולבו טכנולוגיות סביבתיות כגון יצור אנרגיה ומחזור מים ושפכים.