לימודי מתמטיקה באוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב ישנם מסלולים לתואר ראשון ושני במתמטיקה, וכן ישנה אפשרות להמשיך לדוקטורט. אז מה צריך לדעת אודות הלימודים העיוניים במתמטיקה, שיאפשרו לכם דריסת רגל לכל מדעי הטבע והחיים? מתכונת הלימודים באוניברסיטת תל אביב היא לימודי מתמטיקה במסגרת דו חוגית או חד חוגית, המתקיימים לאורך שלוש שנים.

ההתמחויות המרכזיות באוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב כל סטודנט יכול לבחור בין מגוון התמחויות במתמטיקה:

 • מתמטיקה חד חוגי
 • מתמטיקה ופיזיקה
 • מתמטיקה ראשי-פיזיקה משני
 • מתמטיקה עם שתי חטיבות מורחבות
 • תכניות חד-חוגיות נוספות בפקולטה למדעים מדויקים
 • מתמטיקה ומדעי המחשב
 • מתמטיקה עם סטטיסטיקה וחקר ביצועים
 • סטטיסטיקה וחקר ביצועים עם מדעי המחשב
 • מתמטיקה ושתי חטיבות מורחבות מבין: כלכלה, פסיכולוגיה, פילוסופיה

מי שנמצא באקדמיה, ומכיר את תחום המתמטיקה באופן מקצועי, יודע כי המוסד עם השם הטוב ביותר בארץ של לימודי מתמטיקה הוא אוניברסיטת תל אביב. לאוניברסיטה יש מעט מתחרים למסלול המתמטי שלו, וזאת מכמה סיבות:

 1. האוניברסיטה מציעה מגוון מסלולי מתמטיקה במסגרת חד חוגית, דו חוגית או מסלול משולב.
 2. כאשר אתה לומד מתמטיקה בתל אביב אתה יכול לשלבה עם מקצועות שונים, אפילו מפקולטות אחרות כמו מדעי הרוח.
 3. בתל אביב סגל מרצים בעלי מוניטין רב בארץ ובעולם.
 4. לימודי מתמטיקה דורשים השקעה רבה בפתרון אלגוריתמים ובעבודה על בעיות מסובכות, והמגורים בתל אביב החיה והתוססת מאזנים את ההסגרות עם ספרי המתמטיקה.
 5. הלימודים מתקיימים בת"א, מרכז התרבות, העסקים וחיי החברה בישראל.
 6. הלימודים אינם עוסקים רק בתאוריה מתמטית, אלא מקנים לך דריסת רגל מקצועית בתעשיות שונות, ביניהן בצבא או בחברות הייטק, כאשר הבוגרים ממלאים תפקידים בכירים באקדמיה, בתעשייה ובצבא ועובדים כאלגוריתמיקאים.

למה ללמוד מתמטיקה?

השאלה הזו חוזרת בקרב תלמידים עוד מכיתה א'. הסיבה המרכזית ללמוד את התחום, לפי רבים, היא שהמתמטיקה היא שפה בסיסית במדע, ומאפשרת נגישות למחקר בתחומים אחרים גם כן כמו מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה ועוד. יש שמשתמשים בכלים מתמטיים לנתח אפילו יצירות ספרותיות או את התנ"ך.

האם מתמטיקה היא מעשית?

רובנו מדמיינים מתמטיקה בתור תחום תיאורטי, אולם למתמטיקה יישומים רבים. השקעות בבורסה, תאונות דרכים, תורת המשחקים, ניתוח פיננסי, השקעה בפנסיה, כמעט כל בעיה שנתקלים בה בשוק העסקי זקוקה לפתרון הכולל כלים מתמטיים. כדאי ללמוד מתמטיקה כי זהו מקצוע מעניין. במקצוע זה תעסוק בנושאים מופשטים ובמדע טהור, ותלמד כיצד לנתח בעיות ולפתור אותן בשפה אנליטית. אם אתה מפחד כי המקצוע יהיה קשה מדי, דע כי רבים מהגאונים הגדולים במתמטיקה, שהובילו לפריצות דרך חשובות בתחום, גילו את כשרונם רק לאחר שנים של לימודים ועבודה. ההשכלה המתמטית באוניברסיטת תל אביב תפתח אצלך יכולת לעסוק במגוון תחומי מחקר, תעשייה או כלכלה, ותיצור אצלך בטחון ויציבות קרייריסטים.

מה לומדים?

לאורך התואר הראשון במתמטיקה תלמד נושאים כגון אנליזה נומרית, בה פותרים בעיות ומשוואות שונות בעזרת כלים ממוחשבים. בעולם הטופולוגיה והגיאומטריה תעסקו בתכונות של גופים גיאומטריים, תחקרו עקמומיות או מספר חורים בגוף דו- ממדי. חקר המערכות הדינמיות יאפשר לחקור מערכות מורכבות כמו מזג האוויר או אוכלוסיות בעלי חיים. תחום הסטטיסטיקה יאפשר לכם להגיע למסקנות אודות קבלת החלטות בתנאי אי וודאות. בתורת המשחקים תנתחו אינטרסים מנוגדים במונחי רווח והפסד בין הצדדים. אם נושאים אלו נשמעים לכם מעניינים, ואכן הם מעניינים, כדאי לכם לעבור בעיון על תוכנית הלימודים באוניברסיטת תל אביב לאחר שתזמינו ידיעון מהאוניברסיטה.

הישגים של אוניברסיטת תל אביב במתמטיקה

אם תבדקו את חמישים החוקרים הפועלים באוניברסיטה בתחום המתמטיקה, תגלו חתני פרס ישראל אשר זכו במגוון פרסים יוקרתיים עבור מחקרים שונים במתמטיקה. האוניברסיטה זכתה לפרסום אדיר בזכות הישגים מתמטיים שונים, וחברי הסגל התמנו לחברים באקדמיה הישראלית למדעים, באקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית, ובעוד מוסדות שונים. גם בכתבי עת אפשר למצוא שמות של חוקרים אשר עובדים באופן קבוע באוניברסיטה.