לימודי כימיה באוניברסיטת תל אביב

באתר זה אספנו עבורכם תאור של המסלולים השונים ללימודי כימיה לתואר ראשון ושני באוניברסיטת תל אביב.

תואר ראשון בכימיה באוניברסיטת תל אביב

אם אתה מתעניין בתואר שיהווה עבורך כרטיס כניסה לחזית הכימיה בארץ ובעולם, ויאפשר לך למצוא את עצמך במחקר מתקדם בהייטק, בביוטק ובקליניטק, התואר שתקבל באוניברסיטת תל אביב הוא בדיוק מה שאתה צריך. במהלך התואר תזכה להשתמש במכשור מעבדתי מתקדם, ותלמד במסגרת בעלת מוניטין בינלאומי. החוקרים של אוניברסיטת תל אביב אחראים על כמה פיתוחים חשובים ביותר בשנים האחרונות, ומהם תלמד לאורך התואר.

לסטודנטים בתואר הראשון יש אפשרות לגשת למסלול חד חוגי בכימיה, מסלול דו חוגי בכימיה וביולוגיה, בכימיה ומדעי המחשב או לבחור באחד השילובים האחרים באוניברסיטה. האוניברסיטה מציעה גם מלגות שונות ומענקים לסטודנטים מצטיינים או נזקקים.

למה לבחור באוניברסיטת תל אביב במסלול כימיה?

  • האוניברסיטה דורגה על ידי גורמי עיתונות מדעית כבית הספר הטוב ביותר ללימודי תואר בכימיה מחוץ לארה"ב, ודורג 22 מתוך מאות תוכניות לתואר בכימיה ברחבי העולם.
  • הבוגרים של התואר מצליחים להשתלב במגוון משרות פיתוח ומחקר בחברות רציניות בתחומי ביוכימיה, איכות הסביבה, אנרגיה ירוקה ועוד.
  • מדי שנה ישנן כ-12 מקומות במעונות המיועדים לסטודנטים לכימיה, שם 25 אחוז מעלות שכר הדירה מסובסד. זו חוויה חד פעמית לחיות בקמפוס התוסס של תל אביב תוך כדי ביצוע מחקר בכימיה והתמדה בחומר הלימוד המרתק.
  • לאוניברסיטת תל אביב יש מעמד בינלאומי גבוה, בין היתר משום המחקר הענף באוניברסיטה. מחקרי השטח והמעבדה שנעשו בפקולטה הביאו לפריצות דרך רבות בתחומי: פיזיקה כימית ניסיונית ותיאורטית, כימיה פיזיקלית, כימיה אנליטית, אלקטרוכימיה, כימיה אורגנית, כימיה אי אורגנית, כימיה של חומרי טבע, כימיה ביולוגית, כימיה תרופתית, קריסטלוגרפיה וספקטרוסקופיה.
  • באוניברסיטה ישנה ייחודיות בכך שמתקיימים שיעורי הוראה מעשיים במעבדות הכימיה. במעבדות אלו, באופן ייחודי לאוניברסיטת תל אביב, מתבצעים מחקרים תוך שימוש במכשור מודרני ועכשווי, שמשמש כימאים בעבודתם המקצועית.
  • בית הספר לכימיה מעניק לך לאורך התואר ידע בסיסי בענפי הכימיה השונים וכן בתחומי המתמטיקה, הפיסיקה ומדעי המחשב. הלימודים נמשכים שלוש שנים, ובסופם מקבלים תואר ראשון בכימיה.

למה לבחור בכימיה?

הבחירה בלימודי כימיה היא בחירה בתעשייה הגדולה בעולם. מובטחת לכם עבודה, בעיקר אם תהיו טובים, בישראל ובעולם, באחת מחברות התעשייה הכימית או התעשייה של התרופות. תעשייה זו מוערכת בשווי של 5 מיליארד דולר בשנה. בארץ ישנן מעל 200 חברות כימיה וחברות אחרות בתחום ננוטכנולוגיה, ביוכימיה, ביוטכנולוגיה, חקלאות, תרופות, איכות הסביבה, אנרגיה ירוקה, NMR ו-MRI, אלקטרוכימיה, תאי דלק וחברות בטחוניות שבכולן נדרשים בוגרי תואר ראשון בכימיה במשרות שכוללות רווח משתלם, סיפוק רב ופיתוח פורץ דרך.

בתוכנית החד חוגית לכימיה תזכו ללמוד על כימיה פיזיקלית, כימיה אנליטית וכימיה אורגנית, ותשתמשו במכשור המתקדם במעבדות בתל אביב. לאחר התואר תוכלו להמשיך ללימודי כימיה, ביוכימיה, ביוטכנולוגיה או ביורפואה. בוגרים רבים משתלבים לאחר התואר בעבודה בתעשייה הכימית או כמורים בבתי ספר.

בתוכנית הדו חוגית כימיה וביולוגיה תשלבו מחקר מתקדם בכימיה ובמדעי החיים, ותוכלו להמשיך לאחר התואר במגוון של התמחויות המשלבות את המקצועות הללו.

השילוב של כימיה ומדעי המחשב יאפשר לכם לסיים תואר מעשי המשתמש בכלי המחשב כדי להוביל מחקרים חדישים ומתקדמים בכימיה.

התוכנית הדו חוגית של גיאופיזיקה, מדעים פלנטריים וכימיה מאפשרים ליישם את לימודי הכימיה על חקר כדור הארץ, החלל והאטמוספירה, והם מאוד חשובים לפיתוחים האקולוגיים העכשווים.

בתוכנית המסלול המחקרי של הכימיה לומדים על מחקר מתקדם בתחומי הכימיה, הביולוגיה או מדע החומרים. בתוכנית מבצעים שני מחקרים וכן משתתפים בסמינרים החל מסמסטר ב של השנה הראשונה. לאורך התואר המנחים עובדים בצמוד עם הסטודנטים, כאשר תנאי הקבלה לתוכנית אקסקלוסיבית זו הוא גבוה משאר התוכניות לכימיה.

התמחויות נוספות

  • כימיה ראשי ופיזיקה משני
  • כימיה ומתמטיקה
  • כימיה וגיאוגרפיה
  • כימיה עם חוג נוסף

מה לומדים?

בלימודי הכימיה באוניברסיטת תל אביב תעסקו במבנה החומר, ביסודות המרכיבות את החומרים שאנו מכירים, בבניית המולקולות ופירוקן, באנרגטיה הדרושה להכנה של מולקולות חדשות, בשימוש בכימיה בתעשיית הנפט, הניילון והפלסטיקה, בחקר מוליכים וחצאי מוליכים, בתעשיית המתכות והסגסוגות, ובחומרים השונים הנוספים למזון בתעשיית המזון. בכימיה לומדים גם על תעשיית הדטרגנטים, הדשנים והתרופות.

תנאי קבלה לתואר ראשון בכימיה באוניברסיטת תל אביב

מתמטיקה – ציון 80 לפחות ברמה של 4 י"ל, או 75 לפחות ברמה של 5 י"ל וגם ציון 75 לפחות במקצוע ראלי נוסף, שהוא כימיה או פיזיקה ב- 3 י"ל לפחות, או במקצוע הכימיה הטכנולוגית ב-5 י"ל לפחות. סיום מכינה קדם אקדמאית במסלול טבע או במסלול ריאלי.

תואר שני בכימיה באוניברסיטת תל אביב

בתואר השני תרחיבו את ההעמקה שלכם בתחומי הכימיה האורגנית והביואורגנית, הכימיה הפיזיקלית, הפיזיקה הכימית והכימיה האנליטית. בסיום התואר ניתן לקבל תואר מוסמך בכימיה במסלול חומרים וננוטכנולוגיה.