לימודי ביולוגיה באוניברסיטת תל אביב

הביולוגיה התיאורטית והחישובית מהווה תפנית חשובה במדע ובביולוגיה כיום, כאשר התגליות בתחום זה הביאו לשינוי תפיסתי כמעט בכל תחום בביולוגיה, כולל תחומים כמו אבולוציה, גנטיקה, חקר רשתות עצבים, אקולוגיה וסביבה. הסטודנטים נדרשים לבצע אנליזה מתמטית וסטטיסטית מעמיקה, וכן נדרשים להשתתף במחקר ביולוגי מעבדתי ענף.

תוכניות לימוד לתואר ראשון בביולוגיה

באוניברסיטת תל אביב ישנן מגוון תוכניות לימוד, ביניהן:

 • תכנית חד-חוגית / דו חוגית בביולוגיה
 • מסלול מחקרי לתלמידים מצטיינים בביולוגיה
 • תכנית חד-חוגית בביולוגיה עם הדגש בביוטכנולוגיה
 • תכנית דו-חוגית בביולוגיה ובכימיה
 • תכנית משולבת מדעי המחשב ומדעי החיים עם התמחות בביואינפורמטיקה
 • תכנית משולבת במדעי החיים ובמדעי הרפואה
 • תכנית דו-חוגית בביולוגיה ובפסיכולוגיה עם הדגש במדעי המוח
 • תכנית חד חוגי ביולוגיה עם הדגש באקולוגיה ואבולוציה
 • התכנית הבין תחומית בחקר התודעה (ביולוגיה – פילוסופיה)
 • תכנית משולבת פיזיקה ומדעי החיים

קחו טעימה מלימודי ביולוגיה באוני' תל אביב:

התמחויות בביולוגיה באוניברסיטת תל אביב

לימודי ביולוגיה נמשכים שלוש שנים, ובסופן יקבל הסטודנט תואר ראשון BSc בביולוגיה. סטודנטים שסיימו את התואר יוכלו להמשיך לתואר שני ושלישי. בנוסף, הבוגרים יוכלו לעבוד במכוני מחקר, במוסדות לרפואה, בחברות תרופות, בחברות קוסמטיקה ומזון, בתעשיות ביוטכנולוגיות, בחברות אלקטרוניקה, באוניברסיטאות ומכללות ועוד.

מה לומדים בתואר הראשון בביולוגיה?

התואר הראשון מכשיר אתכם בנושאי ביולוגיה אורגניזמית ומולקולרית. בתוכנית הביולוגיה המולקולרית והאקולוגית של צמחים לומדים על מחקרים גנטיים-מולקולאריים, מנגנונים פיסיולוגיים, מורפוגנזה ורבייה בצמח בודד ומחקר הסביבה בה גדלים צמחים, אינטראקציות בין צמחים ובעלי חיים ועוד.

בתוכנית החד חוגית הסטודנטים לומדים על תחומי מדעי החי והצומח, אקולוגיה, גנטיקה, ביוכימיה, חקר התא, מיקרוביולוגיה וביוטכנולוגיה. בתוכנית הדו חוגית לומדים נושאים דומים אך בהיקף קטן יותר.

במדעי המחשב ומדעי החיים בהתמחות בביואינפורמטיקה לומדים על פיתוח טכניקות במדעי המחשב ומימושן בפתרון בעיות המתעוררות במדעי החיים. המטרה היא הכשרה לקראת עבודה בחברות ביואינפורמטיקה וביוטכנולוגיה, חיזוק המחקר באוניברסיטה ובתעשייה המשלבת מרכיבים של היי-טק לפיתוחים ברפואה בחקלאות ובמדעי החיים.

בתוכנית לתואר ראשון במדעי החיים ובמדעי הרפואה מכשירים אתכם במנגנונים הבסיסיים של הביולוגיה, כאשר מדגישים את ההבטים הרפואיים והיכולת לעסוק במחקר רפואי.

בתוכנית ביולוגיה בהתמחות ביוטכנולוגיה מכשירים כוח אדם לעיסוק במחקר ביוטכנולוגי. זוהי תוכנית מאוד יישומית ובינתחומית. בלימודים לומדים גם על הליכי רישוי תרופות, ייזום ושיווק, ניהול תקציבי פיתוח בעבודה לפי תקנים ועקרונות האתיקה.

בלימודי ביולוגיה ופסיכולוגיה עם התמחות במדעי המוח, בנוסף להכשרה בפסיכולוגיה, בביולוגיה ובמדעי העצב, הסטודנטים לומדים לקראת לימודי תואר שני במסגרת החוג לפסיכולוגיה, בפקולטה למדעי החיים או בפקולטה לרפואה וכן במסלול הישיר לדוקטורט במדעי המוח.

במסלול לביולוגיה כימיה לומדים כיצד לנהל מחקרים חדשניים יישומיים ותיאורטיים. על ידי הבנה של הבסיס הכימי לתהליכים הביולוגיים הסטודנטים לומדים כיצד לחקור תחומי ביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה, פיתוח תרופות ועוד.

במסלול המחקרי לתלמידים מצטיינים מקבלים הכשרה מהחוקרים המובילים במדעי החיים לעתיד. בלימודים שמים דגש על לימודי יסוד מורחבים, לימוד עצמי בסיוע מנחים אישיים וביצוע עבודות מחקר עצמאיות במעבדות הפקולטה. במסגרת זו ישנה אפשרות נרחבת לקבל פטור משכר לימוד או מלגות הצטיינות.

תואר שני בביולוגיה חישובית באוניברסיטת תל אביב

במסלול לביולוגיה חישובית בתל אביב תשולבו עם מדענים בכירים באוניברסיטה שמתמחים בהתממשקות בין הביולוגיה למדעים המדוייקים, ותעברו הכשרה דרך קורסים אינטר-דיסציפלינריים שונים הכוללים עבודות מחקר מעניינות. התוכנית וכללת שילוב מאוזן של מתמטיקה וביולוגיה, ומיועדת לבעלי תואר ראשון בביולוגיה, מדעים מדוייקים, הנדסה, רפואה, או שילובים של אלו, שמתעניינים במחקר תאורטי או חישובי ביולוגי.

עליית קרנה של הביולוגיה החישובית והתיאורטית

ביולוגיה חישובית נדרשת על מנת להמשיך את המסע לחקר מאגרי מידע, מודלים סטטיסטיים ושאר כלים חדשניים בביולוגיה. חוקרים צעירים מתמחים בעולם זה בביופיזיקה, ננוטכנולוגיה וביואינפורמטיקה. המדענים הבכירים העובדים באוניברסיטת תל אביב יכשירו אתכם בנושאים חדשניים המצויים בחזית הטכנולוגית, ושנכתב עליהם רבות במגזינים החשובים ביותר של המחקר המדעי.

מבנה התוכנית

 • קורסי חובה פקולטטיים – 6 ש"ס
 • קורסי מדרשה – 9 ש"ס לפחות. מורכב מקורסי מדרשה מתקדמים.
 • קורסי מסלול – לפחות 5 קורסים ממגוון קורסי המסלול (לפחות 12 ש"ס).
 • קורסי בחירה – השלמה ל – 30 ש"ס. ניתן לקחת קורסים מרשימת קורסי המדרשה, קורסי המסלול ומקורסי שנה ג' לתואר ראשון.
 • סך שעות הלימוד לתואר: 30 ש"ס – עם עבודת גמר.

בסוף התואר הסטודנט יקבל תעודת MSc מוסמך אוניברסיטה בביולוגיה תיאורטית ומתמטית.

תנאי קבלה לתואר שני בביולוגיה

תנאי הקבלה כוללים מעבר בתואר הראשון בציון השווה או גבוה מ-80.

ראש התוכנית הינו פרופ' לואי סטון