לימודי ביואינפורמטיקה באוניברסיטת תל אביב

תואר ראשון בביואינפורמטיקה באוני' תל אביב

אחת הסיבות ללמוד תואר ראשון בביואינפורמטיקה בתל אביב הוא המוניטין הנחשב שרכשה האוניברסיטה בעולם בתחומים המדעיים. בתואר תזכו ללמוד מידי מרצים מהשורה הראשונה, ולהתמחות במחקר המרתק של ביואינפורמטיקה.

בתואר הראשון תלמדו על מדעי המחשב, מדעי החיים, ביולוגיה, טכנולוגיות מידע ונושאים שונים שיעזרו לכם לבצע מחקר מדעי ביולוגי מתקדם. בין נושאי הלימוד תמצאו קורסים במתמטיקה, בכימיה, פיזיקה, תכנות, מבני נתונים, אחזור מידע, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, גנטיקה ועוד. התואר הראשון אורך 3 שנים מלאות.

תנאי הקבלה כוללים את התנאים לפקולטה למדעי המחשב, ולמדעי החיים. יש צורך בציון התאמה של בגרות ופסיכומטרי על סך 673 לפחות, למרות שמספר זה עלול להשתנות.

תואר שני בביואינפורמטיקה באוני' תל אביב

בשנים האחרונות נפתחה תוכנית ללימודי תואר שני בביואינפורמטיקה באוניברסיטת תל אביב. פיתוח התוכנית עלה כ-5 מיליון שקלים, והיא נועדה לגייס סגל איכותי לשורות הפקולטה. מסלול זה הינו משותף למדעי החיים, מדעי המחשב והרפואה, והסטודנטים בו חוקרים אספקטים שונים בביואינפורמטיקה כמו חקר תפקודי גנים אנושיים, חקר מחלות ותרופות להן, שימוש בכלים חישוביים לניתוח מידע ביו רפואי, חקר חלבונים, הכנת מודלים ממוחשבים של תהליכים בגוף ועוד.

ביואינפורמטיקה נקראת גם ביולוגיה חישובית, ועיקר עיסוקה הוא בניתוח מידע ביולוגי ופתרון מחקרים ביולוגיים בעזרת כוח המיחשוב. בביואינפורמטיקה אוספים נתונים בביולוגיה ומנסים לפתור אותם דרך אלגוריתמים ותוכנות. בהשוואה למוסדות האחרים לתואר ראשון בביואינפורמטיקה: האוניברסיטה העברית, הטכניון, בן גוריון ובר אילן, יש יתרון באוניברסיטת תל אביב, בין היתר משום שאפשר להמשיך לתואר שני.

מה לומדים?

בתואר ראשון בביואינפורמטיקה תלמדו נושאים עמוסים ורבים במדעי החיים ומדעי המחשב. בין היתר לומדים קורסים במתמטיקה, בכימיה, בפיסיקה, גנטיקה, ביוכימיה, ועוד מיני קורסים ייעודיים בביואינפורמטיקה. בסוף התואר הראשון תאלצו לעבור פרוייקט גמר או מחקר ולהגישו.

בין נושאי הלימוד תמצאו את הפרוטאומיקה. מחקר זה כולל חקר חלבונים בגוף, וביצוע מעשי של מניפולציות על שרשראות חלבונים פעילות. במחקר זה אפשר לפרק חומרים ולהרכיב אותם, להאיץ פעולות כימיות, ועוד. קושי שמוצאים מחקרים בעיסוק זה הוא לחזות כיצד יגיב או יתקשר החלבון לטיפול שמנסים. לכך רותמת הביואינפורמטיקה את כוח המחשב שמדמה את החלבון או הנגיף ואת השפעת התרופה או הטיפול.

נושא נוסף שתוכלו לחקור במהלך לימודי ביואינפורמטיקה בתל אביב, גם בתואר השני, הוא האבולוציה. על ידי מודלים ממוחשבים אפשר לחזות דמיון בין בעלי חיים, חישוב אב משותף ועוד. בתחומים האקולוגיים הביואינפורמטיקה עוזרת לחזות שינויים והשפעות סביבתיות על בעלי החיים והצמחים בהקשר ביולוגי.