לימודי ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה

מרפאים בעיסוק מטפלים באנשים עם מחלות פיזיות, או פגיעות פיזיות או בעיות נפשיות כגון חרדות, קשיי הסתגלות, דיכאון ועוד. המטפלים עוזרים גם לאנשים עם מגבלות התפתחותיות, אנשים עם קשיים חברתיים, קשישים שחווים ירידה בתפקוד ועוד.

ללמוד במקום שמנתב אותך אל עבר ההצלחה שלך

אוניברסיטת חיפה נוסדה בשנת 1963 בחסות משותפת של עיריית חיפה והאוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1972 קיבלה האוניברסיטה הכרה אקדמית מהמועצה להשכלה גבוהה. מגיעים ללמוד באוניברסיטה מכל הארץ ביניהם אנשי כוחות הביטחון וקציני צה"ל, דרוזים, ערבים ויהודים, עולים חדשים, בני ערים ותיקות, קיבוצים ומושבים ועיירות פיתוח, הלומדים יחדיו בכבוד הדדי סובלנות ושלום. באוניברסיטה שש פקולטות: הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, הפקולטה למשפטים, הפקולטה למדעים והוראתם, הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי הרוח והפקולטה לחינוך. הפקולטה ללימודי בריאות ורווחה באוניברסיטת חיפה הוקמה ב-1987, היא ממוקמת על הר הכרמל ומעניקה לימודי ריפוי בעיסוק בתוכניות לתואר ראשון, שני ושלישי.

מהות המסלול

משך זמן לימודי ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה הינו כ-3.5 שנים הנפרשים על פני 8 סמסטרים. הלימודים כוללים קורסי חובה בסיסיים ומתקדמים במדעי ההתנהגות, מדעי החברה, ריפוי בעיסוק ובמדעי הרפואה. בנוסף ישנם קורסים מקצועיים מתקדמים ויישום הידע התיאורטי.
הלימודים כוללים הכשרה בפועל, סמינר מחקר, סמינר עיוני וקורסי בחירה מכלל הקורסים האוניברסיטאיים.

בתום הלימודים בבוגרים יכולים להשתלב בעבודה במערכת החינוך והבריאות כולל מרפאות חירום, בתי ספר, בתי חולים, צבא, מרכזי שיקום, מרכזים להתפתחות הילד, מעונות יום, מקלטי סיוע לאוכלוסיות במצוקה, מרכזים לבריאות הנפש, מרפאות פרטיות ועוד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מטרתו של המטפל היא לא רק לשפר את היכולות המוטוריות של המטופל, אלא גם לעזור לו מבחינה נפשית, לכן המטפל לומד גם את האסטרטגיות והכלים המשמשים בריפוי בעיסוק, אבל גם ובעיקר הוא רוכש את ההבנה הטיפולית ואת הידע הבסיסי הנוגעים לעזרה לזולת, הקשבה לו ואמפטיה למצבו ולקשיים שלו.

לימודי ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה מכשירים סטודנטים לריפוי בעיסוק ברמה המקצועית ביותר. הלימודים כוללים לימודים תיאורטיים ומעשיים ממדעי ההתנהגות והחברה, ריפוי בעיסוק ומדעי הרפואה. המסלול כולל הכשרה מעשית חשובה במסגרות טיפוליות מגוונות, המאפשרת תחילת עבודה מיד עם סיום הלימודים. לימודי ריפוי ועיסוק באוניברסיטת חיפה מעניקים בנוסף גם הבנה ויישום של טכניקות אבחון, מניעה וטיפול, יישום תיאוריות טיפוליות ועוד. בסיום המסלול ובעמידה בתנאיו מקבל הבוגר תעודה של מרפא בעיסוק ותואר ראשון.

המרצים

ראש החוג: ד"ר שרה רוזנבלום.
סגל המרצים במסלול זה הינו: ד"ר שרויאר נעמי, ד"ר שניידר אלינור, ד"ר ריקון צמרת, גב' רייסמן יעל,ד"ר רוזנבלום שרה, גב' רביב רונית, מר קרפ דני, ד"ר קיצוני רחלי, גב' צוקרמן סנדרה, גב' פלמון אורית, ד"ר עשת תחיה, גב' סעד אלכסנדרה, מר נאשר כרים, גב' מכרבי הישג רינתה, גב' לובושיצקי דבורה, גב' כץ דגנית, גב' כהן דינה, גב' טולדנו-זרחי עדי, פרופ' יוסמן נעמי, ד"ר זק"ש דליה, פרופ' וייס תמר, ד"ר דוד חנן, ד"ר גרונפלד גרשון, ד"ר עינת גל, ד"ר גור-יעיש נורית, ד"ר גולדשטיין זהבה, גב' בראון אורית, ד"ר בן-שם עדית, ד"ר בן –ששון איילת, ד"ר אנגל-יגר בתיה, גב' אלבז ענת.

תנאי קבלה

ללימודי ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה מתקבלים מועמדים מעל גיל 20 בלבד. המועמד נדרש לעמוד בתנאי הקבלה הכלליים של האוניברסיטה הדורשים תעודת בגרות מלאה ומבחן פסיכומטרי. בנוסף על כך המועמדים יצטרכו לעבור מיון על ידי ועדת הקבלה.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הינו אוניברסיטאי. כאשר סטודנטים לריפוי בעיסוק משלמים 10% משכר הלימוד תוספת עבור כל שנה. לשכר הלימוד מתווספים תשלומים נלווים כגון: דמי אבטחה, דמי שירותים ועוד. למימון הלימודים ניתן להשתמש במענק חיילים משוחררים. אוניברסיטת חיפה מעניקה מלגות וסיוע כלכלי לסטודנטים מצטיינים ולסטודנטים נזקקים על פי קריטריונים ספציפיים. כמו כן, ניתן להיעזר במלגות חיצוניות למימון הלימודים.