לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה

אוניברסיטה מובילה בתחום המעשי והמחקרי

אוניברסיטת חיפה נמצאת במיקום יפה ומרשים על הר הכרמל, גובלת בעיר חיפה מצד אחד ובפארק הכרמל מיתר צדדיה והיא קיימת כבר מ-1963. באוניברסיטה לומדים כ-16,500 סטודנטים ממגוון פלורליסטי ביותר של אוכלוסיות הודות למיקומה הייחודי, במוסד האקדמי המוביל הזה אווירה אקדמית איכותית, קמפוס עשיר ותוסס וכל היתרונות של העיר חיפה והסביבה.

לימודי עבודה סוציאלית בחיפה מתקיימים במסגרת בית הספר לעבודה סוציאלית שקיים כבר משנת 1965, כיום בית הספר נמצא תחת הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות – עובדה שמאפשרת ללימודי עבודה סוציאלית בביה"ס להיות רב תחומיים מאוד ולגעת בתחומים רלוונטיים נוספים.

מהות מסלול לימודי עבודה סוציאלית בחיפה

לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה הם לימודים לקראת תואר ראשון חד חוגי, בנוסף יש אפשרות לשילוב המסלול עם תואר בוגר משפטים וקיימים מסלולים לתואר שני ולדוקטורט. במסלול לתואר ראשון לומדים כ-600 סטודנטים, הלימודים נמשכים שלוש שנים ונערכים בכל ימי שבוע הלימודים. מסלול לימודי עבודה סוציאלית בחיפה כולל הקניית ידע תיאורטי מקיף על תחומי רווחה ועבודה סוציאלית בפרט ובשנים ב'+ג' מושם יותר דגש על הפרקטיקה והקניית כלים מעשיים שיכשירו עובדים סוציאליים איכותיים ומקצועיים לעבודה בשטח ובעולם המחקר.

בשנה השלישית ללימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה כל סטודנט בוחר תחום התמחות שבו הוא יתמקד יותר, מעשית ועיונית, מתוך תחומי ההתמחות הבאים:

  • משפחה (כולל ילדים, מתבגרים וקשישים)
  • בריאות
  • בריאות הנפש
  • שיקום
  • אלימות במשפחה
  • קהילה
  • תיקון

חלק מהקורסים הנלמדים במסגרת לימודי עבודה סוציאלית הם: מבוא לפסיכולוגיה, סוציולוגיה, פסיכופתולוגיה, סטטיסטיקה, מבוא לעבודה סוציאלית, שיטות התערבות, עבודה קבוצתית וקהילתית, קורסים רלבנטיים בתחומי ההתמחות שצוינו, לימודי שדה במגוון שירותי רווחה שונים והתמודדות עם סיטואציות שונות.

מטרות ויתרונות המסלול

המטרות של לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה הן להכשיר עובדים סוציאליים מעולים כאשר ביה"ס שם דגש על מודעות ורגישות חברתית כלפי המטופלים והאוכלוסייה הזקוקה לעזרה, לצד הקניית כל הידע התיאורטי והמעשי להתמודדות איכותית בשטח ובאקדמיה. הלימודים מעודדים דיון בסוגיות חברתיות מגוונות. היתרונות של לימודי עבודה סוציאלית בחיפה הם רמת ההוראה והמחקר הגבוהה, קשרים מקיפים ורציפים עם מגוון שירותי רווחה, לימודים תיאורטיים לצד לימודים מעשיים עשירים, תואר של אוניברסיטה מובילה ובי"ס מובחר לעבודה סוציאלית, מגוון רחב של סטודנטים שמעשירים את הלימודים ואת התואר הספציפי הזה.

תנאי קבלה

למסלול לימודי עבודה סוציאלית יכולים להתקבל מועמדים מעל גיל 20, באופן כללי יש להשיג ציון חתך קבלה של לפחות 610 (שילוב של פסיכומטרי, בגרות) ולעבור ראיון אישי.

מרצים

המרצים במסלול עבודה סוציאלית הינם: פרופ' פייסל אזיאזה (ראש ביה"ס), ד"ר פנינה רון, ד"ר גיא אנוש, ד"א קרן אור-חן, פרופ' צבי איזקוביץ', ד"ר גיל שרון, פרופ' אירית הרשקוביץ, פרופ' אלי זומר ועוד רבים אחרים מהאקדמיה והעולם המעשי.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי כמובן ועומד בשנה"ל 2010-2011 על 9,521 ש"ח, בנוסף יש עלויות של אגרות שונות ועלויות של הוצאות נסיעה עבור לימודי שדה וכדומה. סטודנטים יכולים לנסות לקבל מלגות כלליות ואוניברסיטת חיפה מציעה גם מלגות מטעם הדקאנט – מלגות סיוע, מעורבות חברתית והצטיינות.