לימודי מתמטיקה באוניברסיטת חיפה

באוניברסיטת חיפה ישנם מסלולים לתואר ראשון ושני במתמטיקה, עליהם נרחיב במאמר זה.

תואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת חיפה

החוג למתמטיקה מציע מגוון תוכניות לימוד מצויינות לתואר ראשון במתמטיקה ובמתמטיקה עם לימודי מחשב. תלמידים יכולים לקחת תוכנית חד חוגית או דו חוגית. בתוכניות החד חוגיות הלימודים בתחום הנלמד מעמיקים יותר. בתכנית הדו חוגת התלמיד לומד תוכנית בסיסית במתמטיקה, וחוג לימודים נוסף המוצע באוניברסיטה. ישנן מספר תוכניות דו חוגיות מיוחדות המתואמות עם חוגים אחרים.

תוכניות לתואר ראשון .B.Sc המוצעות על ידי החוג למתמטיקה:

  • .B.Sc במתמטיקה – חד חוגי
  • .B.Sc במתמטיקה ולימודי מחשב – חד חוגי
  • .B.Sc במתמטיקה – דו חוגי
  • .B.Sc במתמטיקה – דו חוגי מתואמת עם החוג לכלכלה
  • .B.Sc במתמטיקה – דו חוגי מתואמת עם החוג למערכות מידע ניהוליות

החוג למתמטיקה

באוניברסיטת חיפה ישנו חוג לימודים לתואר .B.Sc (דו–חוגי וחד–חוגי), חוג לימודים לתואר .M.Sc ולימודים לתואר דוקטור בפילוסופיה. לימודי מתמטיקה באוניברסיטת חיפה מכשירים את הסטודנטים בתחומי  המתמטיקה הטהורה והיישומית ובמדעי המחשב. לאחר התואר הראשון תוכלו להתקדם לתארים גבוהים יותר, ולעבוד במחקר ופיתוי במתמטיקה עיונית ושימושית ובתפקידי הוראה.

אילו מסלולים מעניינים אותך לתואר ראשון?

מסלול חד–חוגי במתמטיקה טהורה: במסלול זה של לימודי מתמטיקה תלמד על מתמטיקה מתקדמת או על הוראת מתמטיקה. זהו תואר ראשון המהווה בסיס לתואר שני במתמטיקה טהורה ויישומית.

מסלול חד–חוגי במתמטיקה עם לימודי מחשב או עם טכנולוגיות עתירות מדע : במסלולים אלו תשלבו מתמטיקה עם מדעי המחשב ותלמדו על מתמטיקה יישומית. בוגרי תואר זה יכולים למצוא עבודה בחברות המתמחות במידע על כל סוגיו.

מסלולים נוספים משלבים חוגים אחרים יחד עם מתמטיקה, כגון סטטיסטיקה, כלכלה, ביולוגיה, סטטיסטיקה או מערכות מידע ניהוליות.

תנאי הקבלה

הקבלה מותנית בעמידה בתנאי הקבלה של אוניברסיטת חיפה ובהצלחה בבגרות  במתמטיקה ברמה של 4 יחידות לימוד בציון 70 ומעלה, או ברמה של 5 יחידות לימוד בציון 65 ומעלה.

החוג למתמטיקה פיסיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב

המסלול המשולב של מתמטיקה-פיסיקה-ומדעי המחשב ממוקם בקמפוס מכללת "אורנים"טמציע ארבע תארים להוראת מדעים, עם אפשרות לקבל תעודת הוראה ממשלתית.

ארבעת המסלולים הקיימים הם:

  • מסלול חד חוגי: מתמטיקה-פיסיקה הכולל תעודת הוראה בשני המקצועות – B.Sc
  • מסלול חד חוגי: מתמטיקה ומדעי המחשב הכולל תעודת הוראה בשני המקצועות – B.Sc
  • מסלול חד חוגי: פיסיקה ומדעי המחשב הכולל תעודת הוראה בשני המקצועות – B.Sc
  • מסלול דו חוגי: מתמטיקה ולימודים כלליים כולל חטיבה במדעי המחשב וחטיבה במדעי הרוח -B.A

מסלול זה נעשה עם הפקולטה למדעי הרוח, והוא כולל אפשרות ללמוד עם חטיבה נוספת במדעי הרוח במקום במדעי המחשב. במסלולים הללו תקבלו בסוף תעודת הוראה ממשלתית להוראה בחינוך על יסודי. אלו הן תוכניות תלת שנתיות לתואר ללא תעודת הוראה. לתעודת ההוראה יש להשקיע 4 שנים, כאשר השנה האחרונה כוללת עבודה מעשית בבתי ספר. לאורך קיומה של התוכנית רבים שובצו במוסדות החינוך הטובים בארץ, וחלקם המשיכו לקריירה אקדמית במדעים. המרצים מורכבים מחוקרים פעילים וידועים, המחוייבים להוראה ועוזרים לסטודנטים להצליח. יתרון אדיר של תוכנית זו הוא בכך שהיא מתקיימת בכיתות קטנות יחסית.

 

תנאי קבלה

לחוג מתקבלים תלמידים אשר נבחנו בבחינת הבגרות במתמטיקה ברמה של 4 יחידות וציונם 70 לפחות (במסלולים הכוללים את מדעי המחשב, (80 לפחות), או תלמידים שנבחנו ברמה של 5 יחידות וציונם 65 לפחות (במסלולים הכוללים מדעי המחשב, 70 לפחות). יתקבלו גם תלמידים אשר סיימו לימודי מתמטיקה מורחב במכינה בציון 70 לפחות.

למסלול מתמטיקה-פיסיקה מתקבלים תלמידים אשר בנוסף לתנאים הקודמים, נבחנו בבחינת הבגרות בפיסיקה ברמה של 5 יחידות וקבלו ציון 65 ומעלה (במסלול הכולל מדעי המחשב, 70 ומעלה). לחילופין יתקבלו גם תלמידים אשר למדו מקצועות ריאליים ברמה של 5 יחידות לפחות (כגון כימיה, חשמל, אלקטרוניקה) בבתי ספר עיוניים או מקצועיים או הנדסיים או בוגרי מכינה בפיסיקה, בהתאם לציונם במקצועות אלה.

תואר שני במתמטיקה באוניברסיטת חיפה

כדי להתקבל למסלול תואר שני במתמטיקה באוניברסיטת חיפה יש צורך בציון סופי בתואר הראשון של לפחות 80. התואר שתקבלו בסיום המסלול הוא תואר שני .M.Sc במתמטיקה.

הלימודים אורכים שנתיים, ונמשכים לאורך כל היום. ישנו מסלול עם תזה או בלי תזה. מגמות הלימוד הן מתמטיקה, מתמטיקה ומדעי המחשב, מתמטיקה וחינוך או מתמטיקה למדעי החברה.