לימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן

ללמוד עבודה סוציאלית באוניברסיטה מרכזית ומכובדת ביותר ובקמפוס היפה בישראל

אוניברסיטת בר אילן שוכנת ברמת גן ולומדים בה ישירות כ- 26,000 סטודנטים, כמו כן האוניברסיטה מעניקה חסות וליווי אקדמי למכללות אזוריות רבות ולכן מספר הסטודנטים הכללי שלה הוא הגדול בארץ ועומד על כ- 34,000 ובנוסף ישנם עוד 8,000 תלמידים במסלולים שונים שאינם אקדמיים. מעבר להיותה אוניברסיטה מכובדת ומובילה במגוון תחומים וכזו שמציעה רמת לימודים גבוהה מאוד, הייחודיות של בר אילן הוא בהקשר היהודי שלה, חלק משמעותי במהות אוניברסיטת בר אילן הוא לימודי יסוד ביהדות שנועדו להקנות ולהעשיר את המורשת היהודית.

אמנם באוניברסיטה מושם דגש על יהדות וישנם הרבה סטודנטים מהמגזר הדתי, אך אין זה אומר כי המהות בלימודים בה היא דתית, ציבור הסטודנטים בבר אילן מגוון מאוד ובהחלט כולל חילונים רבים. כמו כן, אוניברסיטת בר אילן מיתגה את עצמה והיא משקיעה משאבים רבים כאוניברסיטת מחקר מובילה. בית הספר לעבודה סוציאלית בבר אילן הוקם ב-1966 והוא מציע תכניות לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון, שני ודוקטורט.

מהות המסלול

לימודי עבודה סוציאלית לתואר ראשון מכשירים עובדים סוציאליים לעבודה בתחום וכן להמשך לימודים אקדמיים מתקדמים, לכן הלימודים כוללים הקניית ידע תיאורטי, הצגת גישות ועמדות שונות לצד דיונים על סוגיות חברתיות וכמובן הקניית כלים מעשיים רבים בתחום העבודה הסוציאלית – כולל מגוון רחב של התנסויות מעשיות בשירותי רווחה שונים. לימודי עבודה סוציאלית בבר אילן נמשכים שלוש שנים, כאשר השנה הראשונה נועדה להקנות בסיס וידע תיאורטי לגבי עולם העבודה הסוציאלית ובשנה השנייה הסטודנטים בוחרים מגמת התמחות מבין מגמה קהילתית-קבוצתית או פרטנית-קבוצתית, בשנה זו גם יש דגש גדול יותר על לימודים מעשיים ובשנה השלישית כבר ממש מתנסים בעבודה בשטח.

חלק מהקורסים בתכנית הם: מדיניות רווחה ושירותים סוציאליים, מבוא לפסיכולוגיה, יסודות בע"ס, סטטיסטיקה, משפחה, היבטים משפטיים, שיטות התערבות, עבודה קהילתית, תיאוריות אישיות והתפתחותיות, אתיקה, הכשרה מקצועית, פסיכופתולוגיה, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי ועוד. כמו כן יש חובה ללמוד 14 ש"ש בלימודי יסודות היהדות.

מטרות ויתרונות של לימודי עבודה סוציאלית בבר אילן

המטרה היא לתת לסטודנטים את הידע הבסיסי הנדרש מעובדים סוציאליים ולהקנות להם מגוון כלים מעשיים לעבודה בשטח עם אוכלוסיות ומצבים טיפוליים שונים. התכנית נועדה לגבש זהות מקצועית, לעודד חשיבה בונה וביקורתית וכן לעודד את המחקר ואת בניית הידע בתחום.

יתרונות של לימודי עבודה סוציאלית בבר אילן הם: אוניברסיטה גדולה ומובילה, קמפוס ירוק שנבחר ליפה בישראל, מיקום מרכזי ונוח, אוכלוסיית סטודנטים מגוונת, תכנית לימודי עבודה סוציאלית עם דגש על פרקטיקה ואתיקה, סגל מרצים איכותי ביותר ושילוב עם לימודי מורשת יהודית.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי עבודה סוציאלית הם כדלקמן: המועמד חייב להיות מעל גיל 19, בגרות מלאה ומבחן פסיכומטרי – באופן כללי אוניברסיטת בר אילן מקבלת למסלול לימודי עבודה סוציאלית את המועמדים בעלי הציונים הגבוהים ביותר בכל שנה.

מרצים

סגל ההוראה של לימודי עבודה סוציאלית בבר אילן כולל אנשי אקדמיה מובילים ומרצים מן החוץ במגוון תחומי התמחות ובעלי ידע מעשי. חלק מהמרצים הבכירים הם: ד"ר נחמי באום, ד"ר אורית טאובמן בן-ארי, ד"ר ליאורה פינדלר, ד"ר מנחם מוניקנדם, ד"ר אהרון יורק, ד"ר חיה שוורץ (ראש ביה"ס לעבודה סוציאלית) ורבים אחרים.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד בבר אילן הוא אוניברסיטאי, בשנה"ל 2010/11 עמד על 9,521 ש"ח. מלגות אפשריות ללימודי עבודה סוציאלית הן מלגות כלליות של קרנות וגופים חיצוניים, מלגות הצטיינות או סיוע כלכלי של האוניברסיטה, מלגות למגזרים מסוימים וכדומה.