לימודי מנהל מערכות בריאות בבר אילן

בואו לקרוא על מסלולי מנהל מערכות בריאות עם אפשרויות למחקר או ללא מחקר באוניברסיטת בר אילן.

תואר המעיק כלים איכותיים בתחום בריאות הציבור והניהול

באוניברסיטת בר אילן נושא הרחבת תחומי המחקר המתקדמים, הינו חשוב ביותר ועליו שמים את הדגש בנוסף ללימודים אקדמיים בעלי רמה גבוהה. אלו הן רק שנים מהסיבות שאוניברסיטת בר אילן נחשבת לגדולה ביותר ובה שיעור הצמיחה וההישגים הוא הגבוה ביותר. באוניברסיטה לומדים כ- 34,000 סטודנטים שמהם כ- 25,000 בקמפוס שברמת גן והשאר במכללות האזוריות ברחבי הארץ.

מהות המסלול

בלימודים במסלול MHA בבריאות הציבור וניהול מערכות בריאות בבר אילן קיימים שני מסלולים:

  1. המסלול הראשון מאפשר התקדמות לתואר שלישי וכולל ביצוע מחקר וכתיבת תזה.
  2. המסלול השני הוא ללא מחקר והוא מיועד לכל אלו אשר חפצים בהרחבת ידיעותיהם, ועיסוק בתחום הספציפי ואין בכוונתם להמשיך לתואר שלישי.

בשני המסלולים משך הלימודים הוא שנתיים ימים.

תכנית הלימודים מובנית, אך כל סטודנט מרכיב את מערכת הלימודים שלו לפי הזמן המתאים לו מתוך הקורסים של המחלקה ובהתאם לכללים ולדרישות המחלקה.

הלימודים הינם ברצף, סמסטר א', ב', קיץ, ו-א'. המתכונת היא של חצי יום לימודים, בימי חמישי מהשעה 16.00 ובימי שישי בבוקר. קורסי ההשלמה עשויים להתקיים בימים ובשעות אחרות. הסטודנטים אשר יחויבו בקורסי השלמה ממעל ל- 6 ש"ש יהיו זכאים לעוד שנת לימודים מעבר לשנתיים.

בין מקצועות החובה: שירותי בריאות בעולם ובארץ, ניהול בתי חולים, מבוא לאפידמיולוגיה, כלכלת בריאות, היבטים משפטיים ואתיים במינהל הרפואי ובבריאות הציבור, יישומי חקב"צ במערכות הבריאות ועוד. בין קורסי הבחירה: ניהול מערכות בריאות הנפש, חשבונאות ניהולית ותמחיר במערכות בריאות, מחלות לב וכלי דם, אסטרטגיה שיווקית ועוד.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

  • הקניית כלים והעשרת הידע והיכולת לחקור ולהבין את תורת הבריאות והניהול.
  • מיומנות ופיתוח כלים אפידמולוגים והיכולת לנתח ולשלב גורמים מדעיים, חברתיים, כלכלים וסביבתיים בבריאות הציבור.
  • הכרת מערכת הבריאות הישראלית, ההבחנה במצב הבריאות והערכת השירותים הקהילתיים.
  • רכישה ופיתוח ידע בכל הקשור לניהול, ארגון ואדמיניסטרציה בשירותי הבריאות.

מרצים

גם במסלול לימודים זה, כמו בכל המסלולים של אוניברסיטת בר אילן, המרצים הם מרצים איכותיים, מיומנים ומקצועיים בעלי רמה אקדמית גבוהה במיוחד.

תנאי קבלה

מאחר שמספר המקומות מוגבל יתקבלו המעומדים בעלי נתוני הקבלה הגבוהים ביותר. הדרישה לקבלה ללימודי תואר שני לתכנית זו הם: ציוניי התואר הראשון החייבים להיות בממוצע של 85 נקודות, לבעלי תואר דו- חוגי ישוקלל ממוצע הציונים של שני החוגים. הבוגרים אשר להם תואר ראשון ברפואה, בניהול מערכות בריאות, או בביוטכנולוגיה והם חייבים בממוצע של 80 לפחות נקודות.

מועמדים מחו"ל או סטודנטים שלמדו בשיטת 'למידה מרחוק' חייבים בחינות כניסה ולסיים בציון של לפחות 70 נקודות (המבחן אינו הבטחה לקבלה – אלה למועמדות).

סטודנטים חדשים מתקבלים מלכתחילה רק למסלול ב' שהוא ללא מחקר, המעוניינים לעבור למסלול א' יגישו בקשה לשינוי מסלול. המחלקה מעודדת תלמידים מצטיינים לעבור למסלול א'. יתרון נוסף המשפיע על הקבלה, הינו ניסיון ניהולי מוכח של לפחות 3 שנים בנוסף על כל התנאים, או ציון ממוצע של תואר שני.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד לתואר שני באוניברסיטת בר אילן הוא 200% שכר אוניברסיטאי, האוניברסיטה אינה מפרטת על מלגות ייחודיות למסלול זה, אבל באופן כללי ניתן לומר שרק סטודנטים הלומדים במסלול עם תזה, רשאים להגיש בקשה למלגה, והמלגות מוענקות לסטודנטים בעלי ציונים גבוהים בתואר הראשון, או סטודנטים שהגיעו להישגים משמעותיים בעבודות המחקר שלהם, המלגות מתחשבות גם במצבם הכלכלי של המבקשים, ניתן גם להשיג מלגות מקרנות חיצוניות.