לימודי לשון עברית באוניברסיטת בר אילן

במסלול ללשון העברית באוניברסיטת בר אילן רוכשים הסטודנטים ידע נרחב בעברית המדוברת והעתיקה ובנוסף בשפות שמיות כמו הארמית, האשורית וכו'.

המחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות – ללמוד את השפה מהיסוד עד הטפחות

אוניברסיטת בר אילן נחשבת לאוניברסיטה הגדולה ביותר בארץ, והיא ידועה גם כאחת האוניברסיטאות בה מושם דגש עיקרי בכל הקשור בהרחבת תחומי המחקר המתקדמים וכמובן גם על רמת הלימודים האקדמית הגבוהה. אחוז הצמיחה בה גם הוא הגבוה ביותר. באוניברסיטה לומדים כ- 34,000 סטודנטים בכל רחבי הארץ. כ- 25,000 בקמפוס הראשי שברמת גן ואילו כל שאר הסטודנטים מתפרשים על המכללות האזוריות אשר נמצאות בחסות אוניברסיטת בר אילן.

מהות המסלול

במחלקה ללשון העברית לתואר ראשון קיימים מספר מסלולים:
הראשון – כמקצוע מורחב או ראשי – כיוון ראשון: הלשון העברית, כיוון שני: לשון עברית ואשורולוגיה.
מסלול דו ראשי בו קיימת אפשרות בחירה בין מסלול מובנה או שאינו מובנה ומקצוע משני.
של לשון המקרא, לשון תקופת הביניים, לשון החכמים, מסורות העברית עד לעברית החדשה, תחביר, פונולוגיה, מורפולוגיה פרגמאטיקה, סמנטיקה, לקסיקולוגיה, תורת השיח, לקסיקוגרפיה, פסיכולונגוויסטיקה, סוציולינגויסטיקה, חקר השמות.
בנוסף במסגרת הלימודים של השפות השמיות, נלמדים הניבים השונים של השפה הארמית – הארמית הארץ ישראלית, הארמית המקראית, הארמית הבבלית.
הלימודים האשורולוגים כוללים את הלימודים – אכדית ושומרית בכתבי היתדות ובתעתיק.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

לימודי הלשון העברית והלשונות השמיות מעניקים בנוסף לידע הרב והמעמיק בשפות אלו, גם יכולות מחקר לסטודנטים, אוהבי השפה, הרוצים להבין את גלגוליה השונים, החל מתקופות קודמות ועד לימינו אנו. הלימודים מפתחים אצל הסטודנטים חשיבה עצמאית וביקורתית בזכות השילוב של תחומים ייחודיים ומרתקים כגון: לשון חכמים, חקר השמות, כתבי היתדות וכדומה.
בנוסף, תחומי לימוד אלו מכשירים את הבוגרים להשתלבות במגוון של אפשרויות להמשך ללימודים גבוהים יותר, או למשרות כמו הוראה וחינוך בארץ ובתפוצות, עריכה לשונית, כתיבה, פרסומים, עבודות שונות במדיה הכתובה, המקוונת והמשודרת ועוד.

מרצים

ראש המחלקה מלכה מוצ'ניק ולצידה הסגל האקדמי המוכשר והמיומן: פרופ' מיכאל סוקולוף, פרופ' מנחם צבי קדרי, פרופ' יעקב קליין, פרופ' שמעון שרביט. פרופ' אפרים חזן, פרופ' אורה שורצולד, המרצים הבכירים צבי סדן, גיימס נתן פורד, מיכאל ריז'ניק והמרצה רבקה שמש, והמורים: חגית אביעוז, רקפת דילמון, אסרת הבר, יצחק הילמן, ומירב טובול כהנא.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול זה הינם: ציון ממוצע בבגרות 9.5 ומעלה ללא צורך בבחינה הפסיכומטרית, אבל הסטודנטים יצטרכו לעבור מבחן אמי"ר בציון של 85 נקודות.
סטודנטים שלמדו בעבר בבר אילן וציוניהם ביותר מחמישה קורסים הם יותר מ- 70 יכולים גם הם להתקבל ללימודים במסלול זה. חשוב לציין שתנאי הקבלה יכולים להשתנות משנה לשנה וכדי לקבל מידע מדויק יותר, עליכם לגשת למחלקת הרישום.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד המלא באוניברסיטת בר אילן הוא כ- 12,721 ₪ לשנה ושכר הלימוד המופחת הוא כ- 9,414 ₪ לשנה, ללא דמי רישום. אפשר להגיש בקשה למלגה לוועדת המלגות או למקורות חיצוניים אחרים כמו למשל – קרן ההנצחה לחיילים משוחררים או קרנות ללוחמים, פר"ח או משרד החינוך. רשימת מלאה של כל הקרנות אפשר למצוא על לוח המודעות של וועדת המלגות.

קבל מידע על לימודי לשון עברית
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי לשון עברית
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר