אוניברסיטת בר-אילן

לחבר את עולמות המחקר והידע

אוניברסיטת בר-אילן הינה אחת מאוניברסיטאות המחקר הגדולות בישראל, אולם היא מתייחדת באופייה הדתי-מסורתי, ובדגש שהיא שמה על שילוב המחקר והמצוינות האקדמיים עם העשרה רוחנית המוקנית לכלל הסטודנטים בתחומי היהדות. האוניברסיטה הוקמה בשנת 1955 וכיום לומדים בה כ– 19 אלף סטודנטים.

הקמפוס המרכזי של האוניברסיטה מצוי ברמת-גן, אולם האוניברסיטה נתנה את חסותה האקדמית לעוד ארבע מכללות אזוריות המעניקות תארים מטעמה (מכללות עמק הירדן, צפת, הגליל המערבי ואשקלון). בכך, כמו גם בערוצים אחרים, ממששת אוניברסיטת בר-אילן את חזונה להיות מרכז אקדמי בעל מעורבות קהילתית גבוהה, שאיננו מנותק מן החברה הישראלית על רבדיה השונים ומורכבותה.

אוניברסיטת בר-אילן מקיימת מכינה קדם אקדמית בתחומי מדעי החברה והמדעים המדויקים, המהווה אפיק מעבר ללימודים מן המניין לקראת תואר ראשון בתחומים אלה. כמו כן, האוניברסיטה מקיימת מכינה מיוחדת לעולים חדשים ולסטודנטים מחו"ל. תוכנית הלימודים במכינה זו מתמקדת בהקניית היכרות עם שיטת הלימוד האוניברסיטאית כמו גם הכנה לקראת לימודי המשך במוסדות השונים להשכלה גבוהה בארץ.

אוניברסיטת בר-אילן מציעה לסטודנטים מגוון מעונות, במסגרת שישה בניינים המצויים בתחומי הקמפוס, ובניין נוסף, המצוי במרחק הליכה קצרה. בסך הכול מוצעות כ – 700 מיטות. בנייני המעונות מחולקים למעונות אשר מיועדים לתלמידים דתיים ולכאלה שאינם דתיים, ובכולם נשמרת חלוקה למעונות גברים ונשים. כמו כן, ישנם מעונות לזוגות נשואים (ללא ילדים). המעונות מצוידים בחיבור לאינטרנט ועמדות מחשבים, חדרי כביסה, מועדונים לשעות הפנאי ומטבחים מאובזרים משותפים.

מעמד אקדמי איכותי, ותוספת חברתית

על פי דו"ח המועצה להשכלה גבוהה משנת 2009 אשר התייחס לשנים 2004-2005, מובילה אוניברסיטת בר-אילן בכמות הפרסומים של הסגל הבכיר: מתוך כלל הפרסומים המדעיים של חוקרי האוניברסיטאות בארץ בשנים אלה – כתיבת ועריכת בספרים, פרסום מאמרים, הרצאות בכנסים ועוד – חלקם של המרצים מבר-אילן עמד על 23%. בשנים האחרונות נמצאת אוניברסיטת בר-אילן במגמת עלייה מתמדת בשיעור הנרשמים לתואר ראשון, ולאחרונה היא אף נבחרה על-ידי וועדה מקצועית מטעם משרד החינוך להקים בצפת בית ספר נוסף, רביעי במספר בארץ, ללימודי רפואה.

הסטודנטים בבר-אילן פעילים במגוון רחב של תוכניות למען הקהילה. חלקן, כמו הקליניקות המשפטיות והפסיכולוגיות, מהוות גם התנסות מקצועית חשובה אשר תורמת לסטודנטים עצמם, לא פחות מכפי שהם תורמים לחברה הסובבת אותם.

ספריות אוניברסיטת בר-אילן

 • הספרייה המרכזית ע"ש וורצווילר
 • הספרייה למדעי היהדות
 • ספריית משפטים
 • ספריית מדעי החברה
 • הספרייה למתמטיקה ומדעי המחשב
 • ספריית הנדסה
 • ספריית חינוך

שילוב תורה עם דרך ארץ

אוניברסיטת בר-אילן מתייחדת במחויבותה לשילוב העשרת הזהות היהודית של תלמידיה, בצד טיפוח והעמקת מחויבות לערכי דמוקרטיה וסובלנות. כך, ניתן למצוא באוניברסיטה תוכניות לימוד מתקדמות וייחודיות כדוגמת התוכנית למדעי המוח, יהדות בת זמננו או לימודי מגדר בצד בית מדרש, מדרשה לנשים ומכון גבוה לתורה הפועלים במסגרת הקמפוס; מסלולי לימודים ייחודיים לקהילה החרדית בצד תוכניות מיוחדות המעודדות הידברות בין סטודנטים חילוניים ודתיים ופעילות ענפה של תאי סטודנטים ממגוון השקפות עולם וסגנונות חיים.

אוניברסיטת בר-אילן, במובנים רבים, היא אי של סובלנות הלכה למעשה; מקום בו נפגשות תורה ודרך ארץ, כמאמר הפתגם הידוע, במובן הפשוט והאמיתי ביותר, בהתאם לחזונם של מקימי האוניברסיטה.

פקולטות באוניברסיטת בר-אילן

 • פקולטה למדעי היהדות
 • פקולטה למדעי החברה
 • פקולטה למדעי הרוח
 • פקולטה למדעים מדויקים
 • פקולטה למדעי החיים
 • הפקולטה למשפטים

מידע נוסף

כתובת: אוניברסיטת בר-אילן, רמת גן 52900. שערים ראשיים: שער כביש גהה, שער קריית אונו.
טלפון ראשי: 03-5318111.


עוד על אוניברסיטת בר-אילן

לימודי משפטים באוניברסיטת בר אילן מידע על הפקולטה למשפטים בבר אילן הפקולטה הוקמה ב-1969 על ידי חוקרי משפט מארה"ב שהגיעו לישראל ורצו לפתוח מסלול אקדמי ברמה שקיימת באוניברסיטאות מובילות בארה"ב. המודל של הפקולטה למשפטים בבר אילן בנוי על פי המודל להמשך קריאה »
לימודי תקשורת באוניברסיטת בר אילן באוניברסיטת בר אילן אפשר ללמוד קורס תקשורת במסגרת לימודי תעודה של בר אילן. בדומה למסלולי תואר ראשון, גם מסלול תקשורת ללימודי תעודה הוא מקיף וכולל תכנים הנוגעים לדוברות, יחסי ציבור ותקשורת. קורס זה הינו להמשך קריאה »
לימודי ספרות בבר אילן ספרות עם ישראל – מהטקסטים העתיקים ועד ימינו: בתרבויות, בגלויות ובארץ ישראל יופי הקמפוס של אוניברסיטת בר אילן ברמת גן, משקף את השילוב בין מצוינות אקדמית לנוחות ואסטטיקה הקיימים באוניברסיטה מזה 55 שנים. אוניברסיטת בר להמשך קריאה »
לימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן לשלב לימודיים חווייתיים ומאתגרים עם לימודי מורשת יהודית אוניברסיטת בר-אילן פועלת ברמת-גן מזה למעלה מחמישה עשורים, בהם היא גדלה בקצב מהיר ביותר והפכה לאחת מהאוניברסיטאות המובילות בארץ והאוניברסיטה היחידה אשר משלבת לימודים ומחקר אקדמאי השואף להמשך קריאה »
לימודי יהדות בבר אילן ללמוד יהדות במקום שהכי מחובר לנושא אוניברסיטת בר אילן הוקמה לפני 55 שנה וממשיכה להתפתח בקצב מסחרר. האוניברסיטה מקנה תארים במבחר מסלולי לימוד: תואר ראשון, שני ושלישי. בנוסף ניתן ללמוד ללימודי תעודה, השתלמויות, לימודי העשרה להמשך קריאה »