לימודי הוראה באוניברסיטת בן גוריון

לימודים באווירה חמה ומקבלת

אוניברסיטת בן גוריון בנגב כוללת בתוכה שלושה קמפוסים, הראשון מביניהם ממוקם בבאר שבע והשניים האחרים בשדה בוקר ובאילת. בשלושת הקמפוסים הללו לומדים כ- 19.000 סטודנטים לתארים השונים ביותר מ- 80 מחלקות. אוניברסיטת בן גוריון נחשבת כמוסד אקדמי המעביר תכנים לימודיים ברמה גבוהה מאד ובזכות כך האוניברסיטה מוערכת לא רק בארץ אלא גם ברחבי העולם כולו, במיוחד ביחידות המחקר שלה ובנושאי הלימודים החדשים כננו-לוגיה. אוניברסיטת בן גוריון בנגב ידועה לא רק בגלל רמת הלימודים והחתירה למצוינות שהמרצים שואפים אליה כי אם גם מבחינה חברתית ההופכת את תקופת הלימודים לחוויה מיוחדת במינה.

מסלול לימודי ההוראה באוניברסיטת בן גוריון נועד להכשיר את הסטודנטים למגוון תפקידי המורה ולתת לו את הכלים לחנך וללמד את תלמידיו העתידיים גם מבחינת החומר הלימודי וגם מבחינת הידע המקצועי וכישורי חיים.

מהות המסלול

לימודי הוראה ותעודת הוראה הם חובה עבור כל אדם המעוניין ללמד באחד ממסדות החינוך בארץ. חינוך הוא אחד המקצועות החשובים ביותר מאחר שהוא האמצעי הבלעדי היום לבניית דור העתיד. מטרה נשגבת זו היא בראש מעייניהם של צעירים רבים שבוחרים להפוך למורים מיד עם סיום לימודיהם, למרות העבודה התובענית והקשה שהרבה פעמים ניצבת בפניהם. לימודי הוראה של אוניברסיטת בן גוריון מפתחים אצל הלומד בין השאר גם כושר מנהיגות ומעניקים באמצעות כלים תיאורטיים ומעשיים דרכים להכיר ולגעת בנפש התלמידים כדי להשפיע עליהם ולפתח אותם על מנת שיוכלו להגיע למלוא הפוטנציאל הטמון בתוכם.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

במסגרת לימודי הוראה וחינוך באוניברסיטת בן גוריון נלמדים הנושאים הקשורים בכל האספקטים השונים של הלמידה, בנוסף הסטודנטים חווים באופן מעשי את התחום המורכב של הכנת השיעור והעברתו לתלמידים. לימודי תואר BA בחינוך נמשכים שלוש שנים ואילו לתואר B.Edהמעניקים בנוסף לתואר גם תעודת הוראה הלימודים נמשכים ארבע שנים. חשוב לדעת שמורה בעל תואר אקדמי מתוגמל הרבה יותר טוב ממורה ללא תואר.

הסטודנטים במסלול לימודי הוראה יכולים לבחור במסלול לימודים בהתאם לגיל אותו הם מעוניינים ללמד – ישנם מסלולים לחינוך והוראה לגיל הרך, מסלול לחינוך והוראה בבתי הספר היסודיים, מסלול המכשיר מורים ללמד בבתי ספר על יסודיים. באוניברסיטת בן גוריות קיימת האפשרות של הסבת אקדמיים בעלי תואר למורים בעלי תעודת הוראה שיכולים ללמד את המקצוע בו הם התמקצעו, התכנים הלימודיים אותם ילמדו הבוגרים בסופו של דבר תלויים בשכבת הגיל אותה יבחרו ללמד, משך הלימודים במסלול להסבת אקדמאים הוא שנה אחת אך ימי הלימוד הם מועטים יחסית.

המרצים

חברי סגל המרצים של אוניברסיטת בן גוריון עובדים בשיתוף פעולה מתמיד עם גורמים בכירים במשרד החינוך תוך ראייה רחבה של המערכות הכלליות והתרבותיות המשפיעות על החינוך. המרצים באוניברסיטה עוסקים גם במחקר בסיסי ויישומי, וכל אלו יחד עם ניסיונם המקצועי הרב משתקפים ברמת הלימודים הגבוהה. בין סגל המרצים נמנים: ד"ר עידית כץ, ד"ר גד אלכסנדר, פרופ. אסמעיל אבו-סעד, פרופ. רוני אבירם, פרופ. רון הוז, ד"ר מייקל ווינשטוק, ד"ר איריס טבק, פורפ. יוסי יונה, ועוד רבים אחרים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול לימודי הוראה באוניברסיטת בן גוריון הם על פי סכם כללי שהוא ממוצע של ציוני בחינות הבגרות והמבחן הפסיכומטרי, הרמה של הסטודנט באנגלית והראיון האישי משפיעים גם הם על קבלת הסטודנט לאוניברסיטת בן גוריון, בנוסף יש לקחת בחשבון את היחס בין הנרשמים לבין יכולת הקליטה במחלקה, כאשר בדרך כלל ניתנת עדיפות לסטודנטים בעלי נתוני קבלה גבוהים יותר. באתר אוניברסיטת בן גוריון תוכלו להכניס את ציונכם כדי לקבל את תוצאות הסכם שלכם.

עלויות ומלגות

שכר הלימוד לתעודת הוראה באוניברסיטת בן גוריון עומד על כ- 12,876 ₪. סטודנטים המתקשים במימון לימודיהם יכולים לקבל שלל רב של מלגות מטעם אוניברסיטת בן גוריון כגון: מלגות כניסה לבעלי נתוני קבלה גבוהים, הטבות ללוחמי צה"ל, מלגות בזכות פעילות חברתית, קהילתית או פעילות התנדבותית אחרת, מלגת לימודים מלאה לסטודנטים שיבחרו ללמוד בקמפוס באילת, מלגת פר"ח, מלגה לספורטאים מצטיינים, מלגות סיוע על רקע סוציו-אקונומי וכדומה.