לימודי בלשנות באוניברסיטת בן גוריון

מסלול הלימודים במחלקה לספרויות זרות ובלשנות באוניברסיטת בן גוריון בנגב מתנהל באנגלית. לימודי הבלשנות מעניקים ידע רחב בתחום הבלשנות המיושמת והתיאורטית, והוא כולל בתוכו תחומים מגוונים כמו סמנטיקה, תחביר, פונולוגיה, לקסיקון, בלשנות מיושמת ולימודים בין תחומיים כגון רכישת שפות, ניורולינגויסיטקה, פסיכולינגויסטיקה, תיאורית התקשורת.

לימודי בלשנות – לחקור את השפה הלשונית

אוניברסיטת בן גוריון בנגב הוקמה בבאר שבע בשנת 1969, כיום קיימים בה שלושה קמפוסים שונים, כאשר הראשי נמצא בבאר שבע, הקמפוס שני באילת והקמפוס השלישי בשדה בוקר. אוניברסיטת בן גוריון היא אוניברסיטת מחקר, לומדים בה כ- 19,000 סטודנטים ביותר מ- 80 מחלקות. הלימודים הם לתארים: ראשון, שני שלישי ודוקטורט. קצב התפתחותה של אוניברסיטת בן גוריון הינו מהיר ביותר והעדכונים הם תמידיים. לומדים בה במסלולים ייחודיים כמו הנדסה ביוטכנולוגית, ננוטכנולוגיה ועוד. האווירה באוניברסיטה היא ייחודית והרצון למצוינות דוחף וממריץ הן את החוקרים והן את הסטודנטים, לפריצת דרך ולקידום במחקרים השונים.

מהות המסלול

ללימודי התואר הראשון במסלול זה קיימות חמש תוכנית שונות – בכל אחת מהן ניתן התואר BA בספרויות זרות במסלול אנגלית: ספרות ובלשנות.

  • התוכנית החד מחלקתית – 108 נ"ז בספרות ובלשנות.
  • תכנית מחלקה ראשית – 80 נ"ז בספרות או בלשנות, כולל תוכניות משנה בסך 28 נ"ז
  • תכנית דו מחלקתית – 54 נ"ז ספרות או בלשנות ו- 54 נ"ז במחלקה אחרת.
  • תכנית מחלקה משנית 28 נ"ז ספרות או בלשנות (תכנית זו מומלצת לאלו שאנגלית היא שפת אם) כולל מחלקה ראשית 80 נ"ז במחלקה אחרת
  • תוכנית דו מחלקתית 54 נ"ז בלשנות ו- 56 נ"ז במסלול לימודים כלליים במדעי הרוח והחברה בה נלמדת חטיבה במדע קוגניטיבי.

מומלץ למעוניינים להשלים את לימודיהם לתעודת הוראה, ללמוד את התוכנית של 108 נ"ז, מאחר שהקורס לבלשנות מיושמת נדרש עבור לימודי תעודת הוראה.

מטרות המסלול ויתרונות המסלול

מהות הבלשנות היא מחקר השפות. לומדים בה את מבנה השפות, הבסיס הפסיכולוגי שלהן, התוכנות המשותפות לכל השפות האנושיות וההבדלים שבניהן. היתרון הראשי בלימודי הבלשנות באוניברסיטת בן גוריון בנגב הוא שהלימודים מתנהלים באנגלית, הבוגרים בסיום לימודיהם יכולים בנוסף לעיסוקים הקשורים לכל התחומים הרלוונטיים לבלשנות, גם לעסוק בכל תחום בו נדרשת האנגלית כשפה שוטפת ולהוראת האנגלית. הרקע בבלשנות עוזר לקלינאי תקשורת, לאנשי מחשבים או כתיבה טכנית.

מרצים

המרצים של אוניברסיטת בן גוריון הינם בעלי מוניטין של אנשי הוראה מהשורה הראשונה, הם בעלי ניסיון רב בהוראה בכלל ובמקצוע הבלשנות בפרט על היבטיו השונים, רבים מהמרצים הינם גם חוקרים מכובדים, המפרסמים את מחקריהם בארץ ובכל העולם.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול לימודי בלשנות באוניברסיטת בן גוריון הינם: תעודת בגרות מלאה, ובמבחן הפסיכומטרי 550 נקודות ובנוסף ציון 120 בפסיכומטרי בחלק באנגלית או 220 במבחן אמי"ר.

עלויות ומלגות

שכר הלימודים באוניברסיטת בן גוריון בנגב הוא הרגיל בינות לאוניברסיטאות בארץ, כ- 9,521 ₪ השכר המופחת לשנה ואילו המלא כ- 12,866 ₪ לשנה. אוניברסיטת בן גוריון תומכת ומשתדלת רבות במתן עזרה לסטודנטים הזקוקים לה כדי לממן את לימודיהם. מלגות שונות ניתנות לצורך כך כגון: מלגות סיוע הדיקן, מלגות עבור פעילות התנדבויות חברתית וקהילתית, מלגות לספורטאים מצטיינים, מלגות חונכות (פר"ח) ועוד. וכמובן שגם באוניברסיטת בן גוריון קיימות המלגות והתוכניות למצטיינים.