קורס רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה על רגל אחת

רפלקסולוגיה היא תחום עמוק וייחודי שנועד לטפל בגישה הוליסטית במגוון רחב של בעיות פיזיות, נפשיות ורגשיות. מקור השם רפלקסולוגיה הוא במילה Reflection (השתקפות) וכן במילה רפלקס. מדובר בשיטת טיפול משלים עתיקת יומין; יסודותיה וראשיתה מצויים בתרבויות שבהן תחום הריפוי הטבעי היה מפותח מאוד, כגון מצרים העתיקה, סין ואצל האינדיאנים.

על רגל אחת, הרפלקסולוגיה היא שיטה השייכת לתחום הרפואה המשלימה והיא מבוססת על תיאוריה שלפיה מפת הגוף כולו משתקפת בכף הרגל ואף בכף היד. לפי תיאוריה זו, ניתן לטפל בכל חלקי הגוף, הפנימיים והחיצוניים, ואף לאבחן מצבים רגשיים ופיזיים הקשורים בכל אחד מהאיברים – באמצעות ביטויים בכף הרגל. הטכניקות המשמשות בטיפול רפלקסולוגי הן לחיצות ועיסוי של החלקים המתאימים בכף הרגל. הללו משפיעים באופן ישיר על האיברים בגוף עצמו, באמצעות מערכת של קשרים אנרגטיים בין הנקודות בכף הרגל ובין איברי הגוף השונים.

הרפלקסולוגיה נותנת מענה למגוון רחב של בעיות ומחלות מסוגים שונים ובתחומים שונים, ובשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית, היא נחשבת לאחת מן השיטות המובילות והנפוצות בתחום הרפואה המשלימה. בין התופעות שבהן מיטיבה לטפל השיטה עומדות בעיות כרוניות כגון כאבי ראש, מגרנות, עייפות, אולקוס, בעיות עיכול למיניהן, כאבי גב, לחץ דם גבוה, סטרס, אסטמה ועוד.

מטרות קורס רפלקסולוגיה

קורס רפלקסולוגיה יעניק לבוגריו את הידע והפרקטיקה המעמיקים לאבחון וטיפול באמצעות כף הרגל, ויכשיר אותם להענקת טיפול רפלקסולוגי במגוון בעיות בתחומי הרגש, הנפש והגוף. יש לשים לב כי עם סיום של כל שנת לימודים, הידע מגיע עד שלב מסוים ואיתו גם רמת ההסמכה המוענקת לתלמיד.

בין הנושאים הנלמדים בקורס רפלקסולוגיה:

שנה א' – לדרגת מטפל מוסמך

 • הגישה ההוליסטית בטיפול
 • טכניקות טיפול ברפלקסולוגיה
 • למידת מפת כף הרגל
 • ביצוע אבחון בכף הרגל על פי גישות שונות
 • עקרונות בניית טיפול
 • רפלקסולוגיה בכף היד
 • קליניקה – התמחות מעשית על מטופלים לדוגמה
 • רפואה מערבית – אנטומיה ופיזיולוגיה (קורס חובה נוסף לקבלת תעודת המוסמך)

שנה ב' – לדרגת מטפל בכיר

 • פילוסופיה הוליסטית
 • המערכת האנרגטית בגוף האדם
 • אבחון על פי חמשת האלמנטים
 • טכניקות טיפול מתקדמות
 • רפלקסולוגיה במצבי לחץ
 • אבחון על פי הראייה המערבית
 • אבחוני אישיות וטיפוסי מחלה המשתייכים אליהם
 • קליניקה – התמחות מעשית
 • רפואה מערבית ב' – פתולוגיה (כנ"ל, קורס חובה שיש להשלים במהלך השנה)

ישנם מוסדות המציעים לימודי המשך אף לשנה ב', ובשנה ג' ילמדו הסטודנטים לדרגת מטפל מומחה, יעמיקו עוד אל תוך הטכניקות והידע ואף יתמחו בשיטות טיפול המיועדות לאוכלוסיות ספציפיות ובהתנהלות מול אוכלוסיות אלה.

מוסדות ללימוד קורס רפלקסולוגיה

מכללת מהות – מכללה לרפואה משלימה בגישה אישית

מציעה קורס דו-שנתי או תלת-שנתי להכשרת מטפלים ברפלקסולוגיה, בכל דרגות ההסמכה – מוסמך, בכיר ומומחה.

מכללת רידמן – המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

בית-ספר בינלאומי של רפואה משלימה הנחשב לגדול בישראל. מציע מסלול דו-שנתי או תלת-שנתי ללימודי רפלקסולוגיה מוסמכים ומוכרים. במוסד זה שיטת הלימוד מבוססת על הפילוסופיה הטיפולית של ארבעת היסודות (הקשר בין האדם והטבע).

מכללת מירב – בית הספר לרפואה משלימה

מכללה זו, מבית האוניברסיטה הפתוחה, הפועלת מזה שנים בתחום הרפואה המשלימה בשיתוף "מכבי טבעי", מציעה אף היא קורס דו-שנתי או תלת-שנתי להסמכה בתחום הרפלקסולוגיה ואף מקלה על בוגריה המצטיינים את הדרך להשתלבות כמטפלים במרפאות "מכבי טבעי".

תנאי רישום וקבלה לקורס רפלקסולוגיה

ישנם מוסדות לימוד שאינם מעמידים כל תנאי קבלה ללימודי קורס רפלקסולוגיה ואילו במוסדות אחרים קיימים תנאי קבלה של ריאיון אישי ו-12 שנות לימוד לפחות.

משך זמן לימודי רפלקסולוגיה

משך קורס רפלקסולוגיה, כאמור, שנתיים או שלוש שנים. בכל שנת לימודים ממוצע שעות הלימוד הוא סביב כ-300 שעות אקדמיות (ולרוב יותר מכך) ובנוסף כ-40 שעות התמחות או סדנאות בכל שנה. במרבית המקומות אף נערך סטאז' של כ-50 שעות בסיום כל שנה.

אופן לימודי הקורס

הלימודים בנויים מחומר עיוני המועבר לסטודנטים, בשילוב פרקטיקה – ניתוח מקרים תיאורטיים, תרגול הסטודנטים זה על זה וכן קליניקה חיצונית והתמחות.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

כל המוסדות מעניקים תעודה בסיום השלבים השונים של הקורסים. בסיום שנה א' תוענק תעודת " מטפל מוסמך ברפלקסולוגיה" מטעם המוסד עצמו. למסיימי שנה ב' תוענק תעודת "מטפל בכיר ברפלקסולוגיה" ובתום שנה ג' תוענק תעודת "מטפל מומחה ברפלקסולוגיה". שתי התעודות האחרונות מוענקות מטעם המוסד עצמו או מטעם איגוד הרפלקסולוגים הישראלי. המעבר משנה לשנה מותנה כמובן בעמידה בהצלחה בכל הדרישות והחובות של השנה שקדמה לה.

יש לשים לב כי המסלול המומלץ בלימודי רפלקסולוגיה הוא מסלול דו-שנתי לפחות, מאחר שלתעודה המוענקת בסיום שנה א' בדרך כלל אין תוקף חיצוני בשוק העבודה והתעודה הנדרשת היא זו של שנה ב'.

רפלקסולוגיה לכולם

בשנים האחרונות הולך תחום הרפואה המשלימה והופך למקובל ומוכר, גם על-ידי הממסד. אחד הביטויים המשמחים של הדבר הוא תופעת המרפאות ה"משלימות" בקופות החולים; מרפאות אלה מאפשרות לחברי הקופה קבלת טיפולים משלימים במחירים מוזלים, וכחלק מהטיפול שמעניקה הקופה. רפלקסולוגים בדרגת בכיר ומומחה יוכלו להשתלב כמטפלים במרפאות הטבעיות ולמצוא בהן בית מקצועי ומקום להתפתחות מתמשכת.

כדאי לדעת עוד, כי מי שמתעניין בתחום הרפלקסולוגיה לצרכיו האישיים ולאו דווקא כדי להיכנס לעולם הטיפול המשלים, יכול בהחלט למצוא אף הוא את מבוקשו בהיצע הקיים היום: קיימים קורסים המוגדרים כקורסים ל"רפלקסולוגיה שימושית" / משפחתית ואלו קורסים שבפירוש אינם קורסי הכשרה למטפלים, אלא מעניקים ידע בסיסי ברפלקסולוגיה לשימוש אישי, ככלי להרגעה וחיזוק הגוף והנפש.

קבל מידע על לימודי רפלקסולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך
בחר סניף:

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

קבל מידע על לימודי רפלקסולוגיה
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
בחר סניף:

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר