לימודי ביולוגיה

הביולוגיה היא מדע החוקר את עולם החי. הביולוגיה מתפצלת למספר רב של ענפי משנה, אשר לכולם מכנה אחד משותף. תחום הביולוגיה עוסק באורגניזמים חיים.

מהם לימודי ביולוגיה?

לימודי ביולוגיה
צילום: kadavoo

ההגדרה של מהו גוף חי מאופיינת על ידי מספר קריטריונים. אורגניזמים חיים הנם מבוססי פחמן, בעלי תא אחד לפחות, מבצעים חילוף חומרים ומתרבים מתוך אותה קבוצת שייכות. על פי הגדרה הזו תחת תחום הביולוגיה נכנסים הדגים, העצים, הפרחים, הדבורים ואנחנו. לימודי ביולוגיה עוסקים במדעי החיים. אנו נמצא מסלולים שונים ומגוונים באוניברסיטאות ובמכללות. תואר בתחום הביולוגיה, לכשעצמו יכול להוות בסיס ראשוני להמשך לימודים והתמקצעות בתואר שני. לימודי הביולוגיה, משלבים התמחויות מתחומים רבים, לדוגמא: ביוטכנולוגיה עם התמקדות בבעלי חיים, תואר ראשון בביוטכנולוגיה עם התמקדות בלימודי חקלאות ועוד.

מהי ביולוגיה?

הביולוגיה היא מדע החוקר את עולם החי. תחום הביולוגיה, מתפצל למספר רב גווני של ענפי משנה, אשר לכולם מכנה אחד משותף. תחום הביולוגיה עוסק באורגניזמים חיים. ההגדרה של מהו גוף חי מאופיינת על ידי מספר קריטריונים. אורגניזמים חיים הנם מבוססי פחמן, בעלי תא אחד לפחות, מבצעים חילוף חומרים ומתרבים מתוך אותה קבוצת שייכות. על פי הגדרה הזו תחת תחום הביולוגיה נכנסים הדגים, העצים, הפרחים, הדבורים ואנחנו.

מטרת לימודי ביולוגיה

מטרת הלימודים בתחום הביולוגיה היא לאפשר ללומדים את הידע וההכשרה להתמקצע בתחום שנבחר על ידם. ענפי הביולוגיה הרבים מאפשרים השפעה על החיים בכללותם ועל האורגניזם החיים בפרט. הביולוגיה נועדה עבור המעוניינים לחקור, לשנות ולפתח בתחום זה. מרבית הלומדים לתואר ראשון, יפנו ללימודי תואר שני ולהתמקצעות בתחום ספציפי.

עוד מסלולים ללימודי ביולוגיה

התמחויות בלימודי ביולוגיה

הביולוגיה חוקרת את האורגניזם החי, את סביבתו וכן את יחסי הגומלין בסביבה שבה הוא חי ומתפתח. הביולוגיה התפתחה למספר רב מאוד של ענפי משנה, שכל אחד בפני עצמו הנו עולם ומלואו. אנו נעסוק במספר ענפי התמחות בתחום הביולוגיה.

גנטיקה ותורשה

גנטיקה ותורשה הם תחום העוסק במחקר ופיתוח של נושא הגנים. תחום זה, בוחן את ההשפעות שיש לאוכלוסיות שונות במצבים שונים על העברת המידע הגנטי. במסגרת תחום זה, נוכל לראות התפתחות במניעת מחלות תורשתיות. תחום זה התפתח מעבר למחקר. היום ניתן ליישם תוצאות ומסקנות בקרב האוכלוסיות השונות. לדוגמא: בדיקות לנשים בהריון, בדיקת זוגות העומדים להינשא ועוד.

עוד על גנטיקה

זואולוגיה

תחום זה עוסק בחקר בעלי חיים, בחינת התנהגותם, מבנה גופם, ויחסי גומלין בין פריטים בקבוצה. תחום זה משפיע השפעה רבה בתחום האקולוגיה הסביבתית והבוטניקה. בעקבות עבודתם של זואולוגים, נוכל למצוא חיות בר לא רק בשמורות טבע.

בוטניקה

תחום המתמחה בנושא הצמחים. הבוטניקה בוחנת את ההתפתחות הצמחים והתרבותם. דרך המחקרים בתחום, נוכל לראות, כיצד כל נושא הפירות והירקות הופך להיות יותר עשיר ורב גוני. הידע בבוטניקה בנושא מחלות, מאפשר את מניעתם וכן מאפשר צמיחה רבה יותר. בוטניקה הינו תחום מאתגר לאוהבי טבע.

מדעי המוח והתנהגות

תחום מדעי המוח עוסק בכל הקשור למערכות העצביות בבעלי חיים כולל בבני האדם. במסגרת תחום מדעי המוח והתנהגויות נוספו הנוירולוגיה והפסיכיאטריה תחת אותו תחום כתוצאה מהתפתחות המחקר בנושא ההשפעות ההדדיות בין גוף לנפש.

עוד על מדעי המוח

ביולוגיה ימית

ביולוגיה ימית עוסקת בכל נושא המים והחיים אשר נמצאים בתוכם. המחקרים בתחום הנם רבים. ביולוגיה ימית עוסקת בנושא התפלת מים, בקרת שפכים, חקלאות ימית, אוקיאנוגרפיה, מעקב ומחקר אחר נדידת אוכלוסיות ימיות והתנהגות בעלי חיים ימיים. כמו כן המחקרים בתחום ביולוגיה ימית מאפשרים העצמה של חקלאות ימית מתורבת.

עוד על ביולוגיה ימית

ביוטכנולוגיה

הביוטכנולוגיה הינה תחום העוסק ברתימה של אורגניזמים ומולקולות לייצור רכיבים ו/או תוצרים, אשר נמצא בהם שימוש בתעשייה, בחקלאות, בהייטק וברפואה. תחום זה הנו חדש יחסית והוא דורש ידע, פיתוח ומחקר רב, על ידי מדענים בתחום.

עוד על ביוטכנולוגיה

ביופיזיקה

ביופיזיקה משלב תופעות פיזיקאליות באורגניזמים חיים, מחקר התחום עוסק לדוגמא: בשפעת כוח הכבידה על צמחים, מבנה עצבים ואופן פעילותם החשמלית. השילוב בין תחום הפיזיקה והביולוגיה, מאפשר הבנה וטיפול מעמיק יותר בהפרעות שונות.

ביואינפורמטיקה

תחום שהתפתח בשנים האחרונות, המשלב את הידע מתחום הביולוגיה אותו מזינים למחשב. באמצעות איסוף המידע ממחקרים וממאגרי מידע, ניתן לבצע ניתוחים,הדמיות ממוחשבות, והסקת מסקנות. זאת באמצעות תוכנות ייעודיות. לדוגמא: ניתוח ומודיליזציה של חלבוני הגנום האנושי DNA ועוד.

עוד על ביואינפורמטיקה

אקולוגיה

תחום העוסק ביחסים בין אוכלוסיות שונות לבין סביבתם ובינם לבין עצמם. האקולוגיה מטפלת בהשפעות של משקעים, קרקע, מינרלים, התחממות גלובלית וכמו כן ההשפעות שיש לאדם על הסביבה הטבעית שלו. לדוגמא: ההשפעה הרבה שהייתה לנו על הריאה הירוקה של כדור הארץ ונושא כריתת העצים, שמשפיע על האקלים. האקולוגיה עוסקת במחקר ובהשלכות על האוכלוסייה.

עוד על אקולוגיה

הנדסה גנטית

תחום חדש יחסית, אשר התפתח בשנים האחרונות, שבו ניתן לבצע שינויים באורגניזם באמצעות שינוי בגנים. תחום זה משפיע רבות, בתחום החקלאות. באמצעות המחקרים, ניתן להשביח את החקלאות, באופן משמעותי. דוגמא: בעקבות החדרת גן כלשהו לעגבנייה, המדענים קיבלו תוצר של עגבנייה, עם חיי מדף ארוכים יותר.

עוד על גנטיקה

ביולוגיה מולקולארית

בשנים האחרונות התפתח ענף שעוסק ברמת המולקולה ולא ברמת תא. המטרה בתחום זה לחקור, ולהבין את יחסי הגומלין של הגנים במסגרת התא. ישנה השפעה רבה על תחום ההנדסה הגנטית, כתוצאה מהתפתחות הביולוגיה המולקולארית.

משך זמן לימודי ביולוגיה

משך זמן הלימודים לתואר ראשון בתחום הביולוגיה הוא בין שלוש לארבע שנים. משך זמן לימודי ביולוגיה לתואר שני יכולים להמשך בין שנה לשלוש שנים.

שכר ותעסוקה עם סיום לימודי ביולוגיה

יש מסלול של לימודי ביולוגיה לתעודת הוראה. בסיום מסלול זה ניתן לעסוק בהוראה בתחום. מרבית העיסוקים לאחר לימודי תואר, הנם בתחום המחקר והמדע. מרבית מקומות העבודה יהיו מכוני מחקר, גופים תעשייתיים או גופים חקלאיים עם מחלקת מחקר ופיתוח.

על מנת ללמוד או לעסוק בתחום הביולוגיה, על הלומד להיות בעל זיקה תחום מדעי החיים. אם זה באופן חקרני, או יישומי. בכל אופן, לימודי הביולוגיה, בכל תחום שיהיו, יהוו אתגר מרתק ואחר, למקצוע שתבחר בחיים.
עוד על שכר של ביולוג

סרטון על ביולוגיה ימית

בסרטון הבא תשמעו על מסלול ביולוגיה ימית של מכללת רופין:

קבל מידע על לימודי ביולוגיה
מלא פרטים לקבלת מידע
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר

עוד על לימודי ביולוגיה

לימודי מדעי החיים ללמוד ולתרום להתפתחות הרפואה
לימודי מדעי החיים צילום:nkis
מלבד העובדה שמדעי החיים הם הבסיס הלימודי למקצוע הרפואה, הם בפניי עצמם מהווים מקצוע חשוב מאוד שעליו מתבססים הישגים לא מבוטלים בתחום הרפואה, להמשך קריאה »
תואר ראשון בביולוגיה לגלות את סודות החיים
תואר ראשון בביולוגיה צילום: Michael Hodge
תואר ראשון בביולוגיה, הינו תחום המוכר גם בשם "מדעי החיים", מכוונים וממוקדים בהקניית ידע תיאורטי ומעשי במגוון תחומי המחקר הביולוגי, להמשך קריאה »
לימודי גנטיקה לא רק שכפול כבשים
לימודי גנטיקה צילום: _foam
אם נשאל את האדם הממוצע מהי האסוציאציה העולה בראשו למשמע המילה "גנטיקה", פעמים רבות נקבל תשובות אשר למעשה מתייחסות ל"הנדסה גנטית". ואולם, זו להמשך קריאה »
תואר שני בביולוגיה להתמודד עם האתגר הביולוגי
תואר שני בביולוגיה צילום: CCAC North Library
כמו בתחומים רבים אחרים, גם תחום המחקר המדעי הביולוגי מושפע ביותר מן ההתקדמות ביכולות הטכנולוגיות, המאפשרות הישגים מדעיים שלפנים היו להמשך קריאה »
איפה כדאי ללמוד ביולוגיה? 1. ביולוגיה במרכז האוניברסיטאי אריאל באריאל תוכלו ללמוד מבין מגוון רחב של תארים בביולוגיה, הכוללים: מסלול ביולוגיה רפואית במסגרת המחלקה לביולוגיה מולקולארית B.Sc ביולוגיה מולקולרית B.Sc כימיה ביולוגית B.Sc (מסלול ייחודי בארץ) תואר מקביל בביולוגיה מולקולרית ובמדעי התזונה ביולוגיה מולקולרית להמשך קריאה »
לביולוגיה יש עוד לפחות 50 שנים מעניינות.
ג'יימס ד. וואטסון - ממגלי צופן ה-ד.נ.א.
עדיין מתלבט?
שוחח עם יועצת לימודים

קבל מידע על לימודי ביולוגיה

למידע על לימודי ביולוגיה
מלא את הפרטים הבאים ונציג לימודים יחזור אליך עם מידע על לימודי ביולוגיה
שם פרטי *
שם משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר
photo
קבל מידע על לימודי ביולוגיה
שם פרטי *
משפחה *
עיר *
טלפון *
אימייל *
בחר מוסדות לימוד

* שדות חובה | אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר